Określenie zasad produkcji roślinnej i zwierzęcej w rolnictwie ekologicznym a także stworzenie systemu kontroli i certyfikacji – zakłada projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym, który był omawiany wczoraj w Sejmie.
Rolnicy, którzy utworzą gospodarstwa ekologiczne, będą mogli liczyć na wsparcie finansowe z programów Unii Europejskiej, a także budżetu krajowego. Projekt tworzy ramy prawne dla tworzenia gospodarstw ekologicznych. Zgodnie z projektem Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która m.in. sprawuje nadzór nad upoważnionymi jednostkami certyfikującymi, będzie przyjmowała zgłoszenia od producentów podejmujących działalność w rolnictwie ekologicznym. Będzie ona również wydawała upoważnienia do importu produktów rolnictwa ekologicznego z krajów trzecich.
W projekcie ustawy wyznaczono również podmioty, które będą kwalifikowały środki ochrony roślin do stosowania w rolnictwie ekologicznym (Instytut Ochrony Roślin) i nawozy lub środki poprawiające właściwości gleby do stosowania w rolnictwie (Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa). Projekt ustawy, który dostosowuje nasze prawo do wymogów Unii Europejskiej, określa również zasady wprowadzania do obrotu produktów ekologicznych, a także wyznacza kompetentne organy do kontroli i certyfikacji.