Zbudowane w latach 60. i 70. mogilniki przeznaczone były do bezterminowego gromadzenia wycofanych z obrotu i użytkowania środków ochrony roślin i innych odpadów niebezpiecznych.
Zagrożenie środowiska przez substancje zdeponowane w mogilnikach wynika głównie z nieprawidłowej ich lokalizacji, a często niewłaściwego wykonania oraz złego stanu technicznego zbiorników i niewłaściwego składowania różnych odpadów niebezpiecznych. Lokalizując tego typu obiekty w latach 60. i 70. nie brano pod uwagę zagrożeń i wód podziemnych, gleb i cieków wodnych oraz ujęć wody pitnej. Idealne, kilkanaście lat temu, rozwiązanie teraz okazało się bombą z opóźnionym zapłonem.
W Polsce istniało około 340 mogilników i 50 zwykłych dołów ziemnych, w których składowano przeterminowane środki ochrony roślin. Szacuje się, że w mogilnikach i magazynach znajduje się jeszcze 12 tys. ton przeterminowanych środków i opakowań po nich oraz innych odpadów niebezpiecznych.W ciągu ostatnich czterech lat zlikwidowano 64 mogilniki i około 150-200 magazynów.
W mogilnikach gromadzono środki ochrony roślin od I do V klasy toksyczności razem z innymi chemikaliami. Nie mają one uregulowanego stanu własności, a często brak jakiejkolwiek dokumentacji i specyfikacji nagromadzonych chemikaliów. Tylko w woj. mazowieckim przewidziano do likwidacji i rekultywacji lub samej tylko rekultywacji 24 obiekty.