Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) wraz z Instytutem na Rzecz Ekorozwoju przygotowała raport o Genetycznie Modyfikowanych Organizmach.
Problem modyfikacji genetycznej od dawna nie jest już tylko sprawą naukowców – czytamy w broszurze poświęconej raportowi.
Na milionach hektarów pól rosną zmienione genetycznie zboża, podczas codziennych zakupów możemy spotkać żywność zawierającą GMO. Ta technologia budzi jednak wiele kontrowersji – debata na temat zastosowania inżynierii genetycznej narasta zarówno w Europie, jak i w progenetycznie nastawionej Ameryce Północnej.
Kto ma rację? Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie nie wysłuchawszy argumentów obu stron. Niestety, przedstawiciele różnych środowisk zajmujący się kwestią GMO – ekolodzy, genetycy, producenci żywności i konsumenci rzadko ze sobą dyskutują. Prowadzi to do nieporozumień, błędnej interpretacji stanowiska drugiej strony i wzajemnej niechęci.
Dwie polskie organizacje pozarządowe – Instytut na Rzecz Ekorozwoju i Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa – realizują projekt, którego celem jest nawiązanie dialogu społecznego na temat GMO. Wspólnie przygotowały one raport Genetycznie Modyfikowane Organizmy: Kto ma rację? Publikacja w przystępny sposób prezentuje opinie polskich ekspertów zajmujących się różnymi aspektami tworzenia i wykorzystywania GMO w Polsce i na świecie.
W raporcie zostały omówione takie zagadnienia jak:
Autorzy raportu mają nadzieję, że dokument pomoże w wyrobieniu sobie własnej opinii na temat korzyści i zagrożeń płynących ze stosowania metod inżynierii genetycznej.
Oprac. na podstawie informacji z FDPA