Dystrybutory, z których oferowane będą biopaliwa, muszą zostać oznakowane literami w kolorze białym na niebieskim tle. Będzie to napis "BIODIESEL" albo "BIO". Przy tych drugich widnieć będzie także informacja o procentowej zawartości biokomponentu.
Paliwa - definiuje ustawa z 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych - to benzyny silnikowe dla pojazdów z zapłonem iskrowym zawierające do 5 proc. bioetanolu oraz do 15 proc. eterów oraz samochodowe oleje napędowe zawierające do 5 proc. estrów, stosowane w pojazdach z zapłonem samoczynnym. Będą one wprowadzane do obrotu bez informowania nabywców, ile jest w nich biokomponentów. W biopaliwach może być tych biokomponentów więcej. Muszą więc być sprzedawane w odrębnych dystrybutorach, tak oznakowanych, by można było zorientować się co do ich ilości.
Dziś wchodzi w życie rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 10 marca 2004 r. w sprawie sposobu oznakowania dystrybutorów do sprzedaży biopaliw (Dz. U. nr 51 poz. 499). Firmy, które zdecydują się na sprzedaż tego typu paliw, muszą zapewnić specjalne oznakowanie dystrybutorów znajdujących się na stacjach.
Prostokątem o minimalnej długości boków 50 mm i 120 mm, w którym na niebieskim tle widnieje symbol BIODIESEL w kolorze białym, oznaczony będzie dystrybutor do sprzedaży estrów stanowiących samoistne paliwo silnikowe. Ten znak ma być wyraźny i usytuowany w widocznym miejscu na dystrybutorze. W taki sam sposób powinien zostać oznaczony również pistolet używany do nalewania tego typu paliwa.
Natomiast dystrybutor do sprzedaży biopaliw innych niż estry oznaczony ma być:
powszechnie stosowanym symbolem oznaczającym rodzaj paliwa;
umieszczonym
w widocznym miejscu na dystrybutorze znakiem - jest nim kwadrat o minimalnej
długości boku 50 mm, w którym na niebieskim tle znajduje się symbol BIO w
kolorze białym;
także umieszczonym w widocznym miejscu napisem składającym
się z symbolu "BIO" i wyrażonej w procentach liczbie oznaczającej procentową
ilość biokomponentu zawartego w tym biopaliwie. Znakiem identyfikacji oznaczony
będzie również pistolet nalewczy.
Rozporządzenie pozwala na stosowanie innych, proporcjonalnie większych, wymiarów znaków. Zastrzega jednocześnie, że nie mogą one być mniejsze niż znaki stosowane do oznaczenia innych rodzajów paliw będących w sprzedaży na tej samej stacji paliw. To samo dotyczy wielkości czcionki napisu.