Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podlaskie/ Litewskie święto chleba, mleka i miodu w gminie Puńsk

13 sierpnia 2018
Podlaskie/ Litewskie święto chleba, mleka i miodu w gminie Puńsk

Pokaz wypieku tradycyjnego wiejskiego chleba można było zobaczyć w niedzielę podczas obchodów litewskiego "Święta chleba, mleka i miodu" w gminie Puńsk (Podlaskie). Można tam było też spróbowac litewskich przysmaków.

Gmina Puńsk w większości zamieszkana jest przez mniejszość litewską, ale podczas święta było wielu turystów ciekawych litewskiej tradycji. Jej przedstawiciele przygotowali w ośrodku Silaine w Oszkiniach różne specjały, m.in. wiejskie chleby, przetwory mleczne, sękacze, miody, kartacze i nalewki. Główną atrakcją było tradycyjne wypiekanie chleba przez jedną z mieszkanek gminy, Danutę Bancewicz.

"Taki chleb jest smaczny i może długo leżeć w domu, nawet dwa tygodnie. Pieczemy go na zakwasie, który przygotowuję tydzień wcześniej. No i tradycyjny wiejski chleb pięknie pachnie" - powiedziała PAP Bancewicz.

Według niej dobry wiejski chleb przygotowuje się wieczorem, a wypieka dopiero następnego dnia. Do ciasta na chleb potrzebna jest mąka żytnia lub razowa, woda, sól i zaczyn, czyli wyrobione ciasto z mąki, wody i soli, które dojrzewa przynajmniej około tygodnia.

W litewskiej tradycji święto chleba, mleka i miodu związane jest z obchodami święta Matki Boskiej Zielnej. Zaraz po żniwach, z pierwszych plonów wypieka się pierwszy chleb, na którym - według starych wierzeń - koniecznie należy zaznaczyć palcem znak krzyża. W tradycji litewskiej pieczenie chleba było rzeczą świętą. Mleko i pochodzące z niego przetwory były uzpełnieniem diety na wsi, a miód był w domu słodkim dodatkiem.

Święto chleba, mleka i miodu zorganizowano w ramach "Dni Puńska - Zielna 2018", które rozpoczęły się w niedzielę i potrwają do środy. Na pogranicze polsko-litewskie zjechali na ten czas producenci lokalnych przysmaków. W centrum Puńska odbywa się kiermasz ludowy. Chętni mogą pojeździć bryczką, a przy okazji zwiedzić osadę jaćwiesko-pruską w Oszkiniach lub skansen w Puńsku.

Organizacje litewskie szacują, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Najwięcej Litwinów mieszka w gminie Puńsk, ok. 80 procent całej społeczności. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski


POWIĄZANE

Komitet Monitorujący przy ministerstwie rolnictwa zatwierdził wprowadzanie noweg...

Polska Organizacja Biometanu z propozycjami uwag do projektu Krajowego Planu wdz...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę