Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Do 5 kwietnia Ministerstwo Rozwoju czekało z wnioskiem

10 kwietnia 2023
Do 5 kwietnia Ministerstwo Rozwoju czekało z wnioskiem

Prawdopodobnie dopiero 5 kwietnia Minister Rozwoju wystąpił do UE przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy.ZZR KORONA  od dłuższego czasu starał się ustalić. który resort  powinien zwrócić się z wnioskiem o ochronę polskicej granicy i wprowadzić cła na import zboża z Ukrainy.

Z kolei jak informuje Interia, tuż po rezygnacji byłego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, minister rozwoju Waldemar Buda zwrócił się do Valdisa Dombrovskisa, unijnego komisarza ds. handlu. Domaga się wprowadzenia "najwyższego poziomu ceł" na zboże importowane do Unii Europejskiego z Ukrainy.

Przypomnijmy, 10 stycznia w piśmie do premiera Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" złożył postulat wystąpienia do Komisji Europejskiej o zastosowanie art.4 rozporządzenia 870/2022 czyli tzw. klauzul ochronnych.

19 stycznia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk wystąpił do Ministra Rozwoju i Technologii z wnioskiem, by tenże resort jako odpowiedzialny za sprawy handlu złożył taki wniosek do unijnego komisarza ds. rolnictwa - Janusza Wojciechowskiego oraz Valdisa Dombrovskisa, który trzyma pieczę nad unijnym handlem. Od 19 stycznia nie było żadnej decyzji w tej sprawie, zaś Henryk Kowalczyk nie otrzymał oficjalnej odpowiedzi, a resort rolnictwa nie upominał się o nie.

2 lutego Minister Rolnictwa w piśmie informuje Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" o złożonym wniosku 19 stycznia. W ślad za tym Związek występuje 3 lutego do Ministra Rozwoju i Technologii się o możliwość spotkania i udzielenia informacji kiedy zostanie złożony wniosek MRiT do Komisji Europejskiej ws. zastosowania klauzuli ochronnej na podstawie art.4 rozporządzenia w związku z importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, w szczególności w zakresie pszenicy i kukurydzy.

20 lutego wobec braku odpowiedzi Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” zwraca się do premiera o informację nt. planowanego terminu złożenia wniosku  przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (lub innego organu rządowego) do Komisji Europejskiej

6 marca Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazuje, by w sprawie wniosku o klauzule ochronne zwrócić się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

9 marca ZZR KORONA składa wniosek o informację publiczną do Ministra Rozwoju i Technologii czy wniosek został złożony, jeżeli tak to o jego kopię, a jeżeli nie planowany termin złożenia.

16 marca na spotkaniu Ministra Rolnictwa Henryka Kowalczyka z organizacjami związkowymi, na zapytanie ZZR KORONY minister Kowalczyk informuje, iż sprawa wniosku MRiRW o zastosowanie klauzuli ochronnej złożony do Ministra Rozwoju i Technologii ma być w przyszłym tygodniu przedmiotem stanowiska rządu, ale wicepremier nie wróży pozytywnej decyzji w tej kwestii.

22 marca Ministerstwo Rozwoju i Technologii udziela odpowiedzi ZZR KORONA, z której można domniemać, że nie zamierza wystąpić w tej sprawie.

28 marca Minister Sprawiedliwości zapowiada złożenie wniosku do rady ministrów o zastosowaniu klauzuli ochronnej. Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwraca się zatem o spotkanie w tej kwestii i przesyła dotychczasową korespondencję. Odpowiedzi nie otrzymuje

29 marca na posiedzeniu Okrągłego Stołu Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk informuje, że rząd podjął decyzję o złożeniu wniosku o zastosowanie klauzuli ochronnej

31 marca Premier Morawiecki wraz z kilkoma premierami państw sąsiadujących z Ukrainy wystosowuje apel do Komisji Europejskiej.

4 kwietnia Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” zwraca się do Prezesa Rady Ministrów w trybie informacji publicznej o kopię wystąpienia rządu do Komisji Europejskiej ws. zastosowania klauzuli ochronnej, a do Ministra Sprawiedliwości o kopie jego wniosku do Rady Ministrów w sprawie.

5 kwietnia minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podaje się do dymisji oficjalnie ze względu na stanowisko Komisji Europejskiej, które przedstawiło projekt rozporządzenia znoszący cła na import z Ukrainy do 5 czerwca 2024 roku (projekt ten był znany od 23 lutego 2023 roku). Z komunikatu dowiadujemy się, że to apel premierów uznano za wystąpienie do Komisji Europejskiej.

6 kwietnia w mediach pojawia się informacja o złożeniu przez ZZR „Korona” wniosku o kopię formalnego wystąpienia do Komisji. Niedługo potem ukazuje się informacja Interii.pl że Minister Rozwoju Waldemar Buda w środę wystąpił do unijnego komisarza ds. handlu o przywrócenie ceł (czyli już po złożeniu wniosku z 4 kwietnia przez ZZR „Korona”). 

Oczekujemy, że otrzymamy kopię tego wniosku do komisarza Valdisa Dombrovskisa - oznajmia pełnomocnik ZZR KORONA dr Daniel Alain Korona. 

źródło: ZZR KORONA


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę