Barometr nastrojów europejskich rolników wykazał pozytywne zmiany w pierwszej połowie 2019 r.
Badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed zawarciem umowy handlowej Mercosur( Mercosur to południowoamerykańska gospodarcza organizacja międzynarodowa zrzeszająca Argentynę, Brazylię, Urugwaj i Paragwaj. Dzięki jej istnieniu te cztery państwa (w przeszłości także Wenezuela) stworzyły strefę wolnego handlu i unię celną). Zgadzając się na umowę z UE państwa Mercosur zgodziły się otworzyć swoje rynki dla Unii Europejskiej.
Sama umowa budziła wiele kontrowersji, jednak jak przekonywali jej zwolennicy, samo jej zawarcie pozwoli zaoszczędzić po obu stronach Atlantyku 4 miliardy euro rocznie na samych cłach.
W efekcie Mercosur to największa umowa handlowa zawarta przez Unię Europejską.
Waracają do Barometru. Badanie zaufania przeprowadzone zostało w dziesięciu państwach członkowskich UE1 wiosną 2019 r. Wykazało ono pewne pozytywne zmiany, a wskaźnik zaufania wzrósł po dwóch latach stagnacji i spadku. Perspektywy rolników dotyczące ich przyszłej sytuacji gospodarczej są nieco bardziej optymistyczne niż ich ocena sytuacji. Należy jednak pamiętać, że dane z ankiety opracowano przed zawarciem tymczasowej umowy w sprawie Mercosuru, a fala upałów ma obecnie wpływ na całą Europę.
Większość rolników z dziesięciu krajów UE wskazała, że poprawia się zarówno obecna, jak i przyszła sytuacja gospodarcza. Prawdopodobnie można to przypisać temu, że po trudnym roku rolnicy odczuwają ulgę w trudnościach. Oczywiście ważne będzie, aby zobaczyć, jak ukształtują się warunki pogodowe.
Ponadto większość rolników w Europie nie miała żadnych problemów podczas prowadzenia gospodarstwa tej wiosny. Jest to szczególnie prawdziwe w Niemczech, gdzie wskazało to prawie 70% niemieckich rolników, podczas gdy w przypadku Węgier i Włoch 50% rolników było tego zdania. Tam, gdzie rolnicy mieli problemy, były one głównie związane z warunkami pogodowymi i cenami rynkowymi.
Niezwykle ważne jest podkreślenie, że nawet jeśli nie zostało to wyrażone w tym barometrze, niedawne porozumienie polityczne z krajami Mercosuru z pewnością będzie miało negatywny wpływ na nastroje rolników w drugiej połowie roku. W tym badaniu nie wykazano również szkodliwego wpływu trwających negocjacji w sprawie Brexitu na brytyjskich rolników, ponieważ kolejne wyniki uzyskają jesienią. Jednak zgodnie z wynikami z poprzednich okresów ich perspektywy są tragiczne.
To, wraz z niepewnością związaną z WPR i budżetem UE oraz skomplikowanymi negocjacjami w sprawie Brexitu z groźbą scenariusza braku porozumienia, z pewnością będzie miało duży wpływ na nastroje rolników.
W obecnym czasie, jednak jest pewne, że na nastroje rolnikow w drugiej polowie roku decydujący wpływ będą jednak miały warunki pogodowe.
Indeks zaufania Copa-Cogeca jest obliczany dwa razy w roku na podstawie wyników krajowych badań przeprowadzonych wśród ponad 8 000 rolników.
Ankiety te zadają dwa pytania dotyczące sposobu, w jaki rolnicy
ocenić aktualną i oczekiwaną sytuację ekonomiczną swoich gospodarstw.
oprac, e-mk, ppr, na podstawie barometru Copa-Cogeca