Szczególnie ciekawe są najstarsze w Polsce Góry Świętokrzyskie zbudowane ze skał prekambryjskich, paleozoicznych i mezozoicznych. Tworzą one szereg łagodnych, równoległych grzbietów przeważnie zalesionych i poprzecinanych rzekami. Najwyższe pasmo, Łysogóry ze szczytem Łysica (612 m n.p.m.), pokrywa Puszcza Jodłowa z charakterystycznymi gołoborzami. Takiego nagromadzenia bloków skalnych nie znajdziemy w innych miejscach Polski. Najpiękniejsza i najcenniejsza część gór objęta została Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Góry Świętokrzyskie to także skupisko unikalnych zabytków, również techniki. W Łysogórach celem wycieczek jest zabytkowy klasztor Święty Krzyż na Łysej Górze. Na obu krańcach Łysogór znajdują się ważniejsze miejscowości turystyczne: na zachodzie – Święta Katarzyna, na wschodzie – Nowa Słupia, w pobliżu której odkryto piece hutnicze z pierwszych wieków naszej ery. Co roku odbywają się tam pokazy wytopu żelaza w ramach imprezy Dymarki Świętokrzyskie. Miejscem obfitującym w liczne zabytki techniki jest również Zagłębie Staropolskie nad rzeką Kamienną. Tam też, w Wąchocku, znajduje się opactwo cystersów – zabytek najwyższej klasy.
W sąsiedztwie Wisły leży, pokryta lessami, Wyżyna Sandomierska. Na skutek procesów denudacyjnych powstały tu wąwozy, które urozmaicają nieco monotonny krajobraz.
W Kielcach, stolicy regionu, zwiedzić można wzgórze Karczówka z zabytkowym kościołem i klasztorem oraz rezerwaty geologiczne: Kadzielnia i Śluchowice. W okolicy Kielc najchętniej odwiedzane są Chęciny z ruinami zamku górującymi ponad miastem oraz odkryta w 1964 roku przepiękna Jaskinia Raj o dobrze zachowanych formach naciekowych. W niedalekim Oblęgorku warto obejrzeć dworek Sienkiewicza z muzeum biograficznym, a w Bartkowie – dąb Bartek.
Zwolennicy czynnego wypoczynku znajdą w regionie świętokrzyskim atrakcyjne obiekty sportowe, trasy rowerowe, szlaki pieszych wędrówek, miejsca do uprawiania sportów wodnych, zimowych, lotniczych, a także motorowych. Odbywają się tam rokrocznie setki imprez kulturalnych – festiwali, imprez plenerowych i pokazów. Ci, którzy preferują kontakt z naturą, mają szansę spotkać rzadkie gatunki zwierząt, np. bobry i orły bieliki.
Tokarnia – Muzeum Wsi Kieleckiej
Gospodarstwa agroturystyczne regionu
Opracowano na podstawie: T.łijewski, B.Mikułowski, J.Wyrzykowski: Geografia Turystyki Polski, PWE, W-wa 1992, www.kie.top.pl/serwisy, www.gss.abis.lodz.pl/~magellan/parki/swietok