europejskie forum rolników 2025

Region sudecki

13 maja 2005

Sudety, obok Karpat, są najważniejszym górskim regionem turystycznym Polski. Ich atrakcyjność polega na bardzo zróżnicowanej rzeźbie terenu, wysokim stopniu zalesienia, walorach kulturowych i dobrym zagospodarowaniu turystycznym z licznymi gospodarstwami agroturystycznymi. 

Ukształtowanie terenu jest wynikiem nakładania się procesów geologicznych zachodzących w przeszłości i dziś. Zobaczyć tam można ciekawe formy skalne, urwiska, przełomy rzeczne, wodospady (np. Wilczki, Szklarki) i jaskinie krasowe (np. Jaskinia Niedźwiedzia w Masywie Śnieżnika). Dzięki dawnym tradycjom turystycznym powstała gęsta sieć szlaków, umożliwiających łatwe dotarcie do każdego atrakcyjnego miejsca i punktu. Najchętniej odwiedzane przez turystów części Sudetów, to: Kotlina Jeleniogórska wraz z otaczającymi je górami (Karkonosze, Góry Izerskie, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie) oraz Kotlina Kłodzka z Górami Stołowymi, Bystrzyckimi, Orlickimi, Bialskimi, Złotymi i Masywem Śnieżnika. Na pewno warto też zwiedzić Góry Kamienne i Sowie.

Kotlina Jeleniogórska jest obszarem o wybitnych walorach turystycznych. Główną atrakcją są Karkonosze, najwyższe pasmo Sudetów z kulminacją Śnieżki (1602 m n.p.m.). Klimat i zjawiska przyrodnicze upodobniają to pasmo górskie do najwyższych gór w Europie. Ich budowa geologiczna, formy polodowcowe i roślinność tworzą unikalny zespół przyrodniczy objęty ochroną przez utworzony w 1959 roku Karkonoski Park Narodowy. U podnóży Karkonoszy, w małych osadach i wsiach można doskonale odpocząć z dala od hałasu renomowanych ośrodków takich jak Karpacz czy Szklarska Poręba. Spokojne i ciche są Rudawy Janowickie objęte ochroną Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Niewysokie wyniosłości dochodzące w kulminacji Skalnika do 945 m n.p.m. są łatwe i dostępne dla każdego. Od zachodu Kotlinę Jeleniogórską zamykają Góry Izerskie, niewysokie, o łagodnych wierzchołkach. Warto tu przyjechać, by odwiedzić znane uzdrowiska: Świeradów Zdrój i Czerniawę Zdrój oraz miasteczka położone na Pogórzu Izerskim: Mirsk, Gryfów, Lubomierz i znakomicie zachowany zamek Czocha. Góry Kaczawskie zamykają Kotlinę Jeleniogórską od północy. To bardzo bogaty obszar w pamiątki historyczne i przyrodnicze atrakcje – XIII i XIV wieczne warownie w Bolkowie, Świnach, Płoninie, "Kraina Wygasłych Wulkanów", rezerwaty "Ostrzyca Proboszczowicka" i "Organy Wieliosławskie" oraz Park Krajobrazowy "Chełmy" z chronioną enklawą "Wąwozu Myśliborskiego". Warto zobaczyć stolicę Kotliny Jeleniogórskiej – Jelenią Górę. Jest to miasto o licznych zabytkach architektury świadczących o bogatych prawie 1000-letnich dziejach. W jego granicach znajduje się wiele miejscowości stanowiących doskonały punkt wypadowy w Karkonosze, np. Cieplice Zdrój, gdzie w ciepłych naturalnych wodach (+420C) już od XVI wieku leczyły się koronowane głowy Europy. U stóp Karkonoszy znajduje się Sobieszów z Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dogodny punkt wyjścia do wspaniałego owianego legendami zamku Chojnik.
 
Kotlina Kłodzka stanowi jeden z najatrakcyjniejszych na Dolnym Śląsku obszarów turystycznych. Dno Kotliny utworzone przez Białą Lądecką, Nysę Kłodzką i Bystrzycę Dusznicką pokrywają utwory czwartorzędowe. Największą wartością regionu są wody mineralne występujące obficie w zdrojach w Polanicy, Dusznik, Kudowy, Lądka i Długopola. Znajomość ich możliwości leczniczych już od wieków stawia ten region wśród znanych obszarów Europy. Lecznictwo opiera się tu również o swoisty klimat i możliwości czynnej regeneracji sił na spacerach po parkach zdrojowych i licznych szlakach turystycznych. Wartością regionu są też wysokiej klasy zabytki Kłodzka, Lądka Zdroju, Dusznik i Kudowy oraz sławne w całym kraju sanktuaria maryjne w Bardzie Śl., Wambierzycach i Międzygórzu. Można także odwiedzić Park Narodowy Gór Stołowych i wędrując skalnymi labiryntami Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego, podziwiać niepowtarzalne wytwory procesów wietrzenia i erozji. Przemierzając szlaki Gór Bystrzyckich, zobaczyć można relikty trzeciorzędowej przyrody na torfowisku pod Zieleńcem. Krajobrazy naturalnej przyrody obserwować też można na łatwych i dostępnych dla każdego ścieżkach Gór Bardzkich, Złotych i Bialskich. Kolekcjonerów zainteresują na pewno zbiory Muzeum Niecenia Ognia w Bystrzycy Kłodzkiej z największą w kraju kolekcją etykiet zapałczanych. Atrakcją są wystawy w muzeum regionalnym w Kłodzku, Skansen Wsi Sudeckiej w Pstrążnej k/Kudowy lub wysokiej wartości ekspozycja w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju z czynną manufakturą produkującą czerpany papier według XVII wiecznej receptury. 

W regionie wałbrzyskim (z Górami Wałbrzyskimi, Sowimi, Kamiennymi, Wzgórzami Włodzickimi oraz pasmem Przedgórza) słynne są uzdrowiska w Szczawnie Zdroju i Jedlinie Zdroju oraz zabytki architektury położone m.in. na "Szlaku Zamków Piastowskich". Bogactwem obszaru są zabytkowe zespoły miejskie Świdnicy Śl., Strzegomia, Świebodzic, Dzierżoniowa, Lubawki, i Kamiennej Góry oraz unikalne w skali światowej zabytki, jak barokowy pocysterski zespół klasztorny w Krzeszowie, XVI wieczne domy tkaczy w Chełmsku Śl., a także zamek Książ. Park Krajobrazowy Gór Sowich utworzony w najstarszym sudeckim paśmie górskim posiada liczne rezerwaty naturalnych siedlisk roślinności. Przyjeżdżający na teren pogórza Gór Sowich turyści i letnicy mogą korzystać z gościnności gospodarzy głównie w okolicach gminy Walim. Teren ten poza zabytkami obfituje w liczne atrakcje turystyczne, np. udostępnione do zwiedzania sztolnie i wyciągi narciarskie. 

Dobre połączenia drogowe i kolejowe powodują, że łatwo trafić do gospodarstw agroturystycznych całego regionu sudeckiego. Odpoczywając w gospodarstwach, można pobyć na łonie przyrody, poznać wiejski styl życia, pojeździć konno, spróbować ekologicznej żywności. Gospodarze proponują noclegi w pokojach i na polach namiotowych, pomoc w poznaniu regionu oraz organizację imprez towarzyszących. W Sudetach można przeżyć przygodę swojego życia - poszukując kamieni szlachetnych, próbując wspinaczki skałkowej lub szybując ponad kotlinami górskimi.

Gospodarstwa agroturystyczne regionu

Opracowano na podstawie: Bronisław Zathey "Agroturystyka - przewodnik po Dolnym Śląsku" ( publikacja WODR Wałbrzych, Wrocław, Jelenia Góra)
T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski "Geografia Turystyki Polski" (PWE W-wa 1992)
Publikacja: Sudeckie Towarzystwo Turystyki Wiejskiej w Jeleniej Górze zaprasza w Sudety znane i nieznane
fot. T.Oliwa


POWIĄZANE

Uwaga na oszustów podszywających się pod kancelarie prawne. Szczególnie narażeni...

Południowy Tyrol (Italia). Gospodarstwa z tego włoskiego regionu cieszą się wiel...

Bieszczady to przepiękny górski region, który słynie nie tylko z malowniczych wi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę