Morze, piaszczyste plaże, wydmy i lasy sprawiają, że polskie wybrzeże Bałtyku jest idealnym miejscem do odpoczynku. Mierzeje, spokojne zatoki, zalewy i jeziora przybrzeżne tworzą wyjątkowy typ wybrzeża. Taki krajobraz znajdziemy tylko w kilku krajach Europy! W nadmorskiej okolicy rozlokowanych jest kilkadziesiąt gospodarstw agroturystycznych. Nie ma lepszego miejsca na urlop z rodziną niż nadmorska wieś. Gospodarze oferują nie tylko noclegi i wyżywienie – dla tych, którzy mają dość kąpieli morskich i słonecznych, przygotowali specjalne atrakcje. Można więc spacerować po lesie, zbierać grzyby i jeździć na rowerze. Każdy fragment wybrzeża, od Wyspy Wolin po Zatokę Gdańską, gwarantuje wiele wrażeń i udany odpoczynek.
Pobrzeże Szczecińskie oferuje krajobraz nizinny urozmaicony wzgórzami morenowymi. Głównym walorem jest oczywiście samo morze i ciągnące się nad nim plaże, ale też wielkie akweny: Zalew Szczeciński, jeziora Dąbie i Miedwie w głębi lądu. Lasy Puszczy Wkrzańskiej, Goleniowskiej i Wolińskiego Parku Narodowego potęgują walory wypoczynkowe. Dziwnów, Mrzeżyno, Pobierowo, Trzęsacz, czy Rewal to tylko niektóre z licznych ośrodków wypoczynkowych położonych wzdłuż tzw. Słonecznej Promenady. Miasta Pobrzeża Szczecińskiego charakteryzują się wielką liczbą zabytków, zwłaszcza gotyckich murów, baszt i bram obronnych oraz kościołów, czego najlepszym dowodem jest Szczecin.
Pobrzeże Słowińskie, ciągnące się aż po przylądek Rozewie, ma najlepsze warunki dla wypoczynku – pozbawione jest dużych miast, portów i uciążliwego przemysłu. Tu rozciągają się najszersze plaże z wysokimi wałami wydmowymi, jeziora przybrzeżne i mierzeje. Główną atrakcją przyrodniczą i krajoznawczą tego fragmentu wybrzeża jest Słowiński Park Narodowy z największym w Polsce nagromadzeniem ruchomych wydm i przykładów ich niszczącej działalności.
Pobrzeże Słowińskie nie zostało jeszcze całkowicie zagospodarowane. Między znanymi ośrodkami wypoczynkowymi, jak Kołobrzeg, czy Ustka są jeszcze dzikie plaże – piękne, ale trudno dostępne.
Rejon Zatoki Gdańskiej, oprócz cennych wartości krajoznawczych, posiada również szereg walorów przyrodniczych. Wielką atrakcją jest Mierzeja Helska, która swoje powstanie zawdzięcza falom i nanoszonym przez nie piaskom. Pas lądu o długości 34 km i szerokości od 200 m do 3 km skupia najładniejsze plaże. W Zatoce Puckiej świetnie się żegluje i surfuje, z portów rybackich można wypłynąć na wycieczkę po morzu. Na całej długości Mierzei Helskiej znajdują się nadmorskie letniska oraz spokojne miejscowości, wymarzone dla szukających ciszy – Chałupy, Jastrzębia Góra, Jurata i Hel.
Zabytki skupione w miastach wokół Zatoki Gdańskiej są świadectwem przeszłości historycznej oraz bogatej kultury duchowej i materialnej. Obok znanych zespołów zabytkowych Gdańska, portu w Gdyni i najdłuższego w Polsce sopockiego molo, warto poznać miejsca położone w depresji Żuław Wiślanych i na Wzniesieniach Elbląskich. Tam właśnie leżą: Malbork z zamkiem krzyżackim, wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, Frombork związany z działalnością Mikołaja Kopernika, czy Pelplin, gdzie w Muzeum Diecezjalnym znajduje się jedyna w Polsce i unikatowa na świecie Biblia Gutenberga.
Co prawda, polskie morze nie gwarantuje słonecznej pogody, ale nawet przy zachmurzonym niebie można naprawdę wypocząć i nabrać sił na cały rok. Obserwacja morskiej wody działa uspokajająco na system nerwowy, a specyficzny mikroklimat ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. W pasie 150 metrów od morza unoszą się w powietrzu ogromne ilości aerozolu morskiego, zwłaszcza jodu, doskonałego dla dróg oddechowych i tarczycy. Warto wybrać się nad Bałtyk, skąd przywieźć można wspomnienia o nadzwyczajnych zjawiskach przyrodniczych i gościnnych gospodarzach.
Warto zobaczyć:
Zagroda Słowińska w Klukach
Gospodarstwa agroturystyczne regionu