Powstaje projekt ustawy uznający Puszczę Białowieską lasem narodowym.
Lasy Państwowe i główny konserwator przyrody porozumieli się w sprawie Puszczy Białowieskiej. Do września mają zostać przygotowane zasady ochrony lasów w części puszczy, która nie jest parkiem narodowym. Ma powstać rezerwat przyrody, który obejmuje około 10 tys. ha najlepiej zachowanych i zbliżonych do naturalnych lasów. Obejmie tereny na którym występują ponad 100-letnie drzewa.
Lasy Państwowe zmienią zasady gospodarki na terenach puszczy, drzewa nie będą wycinane dla zysku lecz jedynie w celu wprowadzenie na ich miejsce właściwych gatunków. Będziemy wycinać wprowadzone tu sztucznie w XIX i XX wieku gatunki, zastępując je naturalnymi dla Puszczy Białowieskiej – powiedział Dawidziuk, dyrektor Lasów Państwowych. Cięcia w lasach puszczy powinny zapewnić utrzymanie miejscowych zakładów przerobu drewna.
Również ministerstwo ochrony środowiska podejmie starania, by nadać puszczy status rezerwatu biosfery. Resort ma też zwiększyć dotację na poprawienie w puszczy warunków hydrologicznych oraz wsparcie sprzyjającego ekologii rozwoju puszczańskich gmin.