Dolina Baryczy została objęta ochroną parku krajobrazowego w 1996 roku. Jej najcenniejszymi elementami są kompleksy stawów rybnych, lasy łęgowe, grądy niskie i olsy. Miejsca te odznaczają się bardzo bogatą fauną – pod względem ornitologicznym dolina Baryczy jest obszarem unikatowym na skalę europejską. W rezerwacie "Stawy Milickie" (istniejącym już od 1963 roku) chronione są szczególnie cenne i rzadkie gatunki ptaków, jak bączek, czapla purpurowa, bocian czarny, orzeł bielik, łabędź krzykliwy oraz fragmenty środowisk wodnych i błotnych, stanowiące miejsca ich bytowania. Charakterystycznymi gatunkami leśnymi są: dzięcioł czarny, lelek kozodój i gołąb siniak. Stawy Milickie stanowią największe w Europie Środkowej skupienie lęgowe gęsi. O randze rezerwatu świadczy fakt umieszczenia go na liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych objętych międzynarodową konwencją RAMSAR.
Dolina Bryczy to nie tylko wody, ale również lasy – olsy, łęgi, grądy i buczyny. Ich najpiękniejsze i najcenniejsze fragmenty objęte zostały rezerwatami. Tu, na terenach podmokłych i bagiennych doskonałe siedlisko znalazła zwłaszcza olcha. Na obszarze parku występują 42 gatunki roślin i grzybów chronionych, w tym 28 objętych ochroną całkowitą.
Różnorodność biotopów stwarza zwierzętom dogodne warunki życia i rozwoju. Liczne są gatunki ryb (karp, lin, amur, tołpyga, sum, sandacz), płazów (żaba moczarowa, wodna, kumak, rzekotki, traszki) i ssaków (dzik, sarna, jeleń, jenot, norka amerykańska).
Ze względu na brak przemysłu i słabe gleby zaludnienie na obszarze parku jest niewielkie, co pozwala zachować jego naturalne walory. Malowniczo położone wśród lasów i pól wioski oraz zróżnicowanie środowiska przyrodniczego powoduje, że teren ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie.
Opracowano na podstawie: www.uwoj.wroc.pl/dzpk