Przejazdem saniami konnymi przez wieś rozpoczął się w środę 31. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej. To największa w sezonie zimowym impreza folklorystyczna na Podhalu. Karnawał wypełnią, przede wszystkim, konkursy grup kolędniczych oraz tańca zbójnickiego.
Tradycyjnie imprezę rozpoczął przejazd saniami konnymi przez wieś z kapelami góralskimi oraz gośćmi specjalnymi imprezy. Każdego roku góralscy artyści przy dźwiękach muzyki zapraszają w ten sposób turystów na otwarcie karnawału do Domu Ludowego. Po raz pierwszy od kilku lat śniegu na ulicach Bukowiny nie zabrakło i muzycy nie musieli przesiadać się z sań do konnych zaprzęgów na kołach.
W środę wieczorem w Domu Ludowym zaplanowano spektakl w gwarze góralskiej „Baby i dezerterzy” w wykonaniu działającego w Bukowinie Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. „Baby i dezerterzy” to sztuka Aleksandra Fredry „Damy i huzary” przełożona na gwarę i realia podhalańskie przez Jana Gutta-Mostowego.
W czwartek rozpoczną się zmagania konkursowe grup kolędniczych oraz wykonawców tańca zbójnickiego, które potrwają do soboty. Każdego dnia towarzyszyć im będą prezentacje zespołów regionalnych oraz popisy ludowych par tanecznych. W piwnicach Domu Ludowego będzie można oglądać wystawę twórczości artystów ludowych oraz prac uczniów Szkoły Ginących Zawodów, która działa przy bukowińskiej placówce.
W niedzielę, w ostatnim dniu karnawału, zostaną ogłoszone wyniki zmagań konkursowych. Cały dzień wypełnią imprezy plenerowe: zawody strzeleckie, wyścig kumoterek, czyli dwuosobowych sań góralskich, zawody w jeździe na nartach za koniem z jeźdźcem i bez. Będzie też przejazd zaprzęgów paradnych i wyścigi furmanów. Wieczorem, na zakończenie karnawału odbędzie się zabawa ludowa, od lat ciesząca się wielką popularnością wśród turystów.
Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej organizowany jest od 1973 roku. Każdego roku impreza przyciąga kilka tysięcy turystów spędzających ferie pod Tatrami. W 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Światowej Federacji Miast Karnawałowych, skupiającej takie potęgi, jak na przykład Rio de Janeiro.