aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZZR KORONA domaga się rezygnacji w ELEWARZE

29 maja 2024
ZZR KORONA domaga się rezygnacji w ELEWARZE

Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych o interwencję w celu unieważnienia postępowania kwalifikacyjnego na wiceprezesa i na członka zarządu spółki Elewarr, ogłoszonego przez radę nadzorczą spółki (a faktycznie Krajową Grupę Spożywczą) w dniu 20 maja br. oraz rezygnacji z obsady tych stanowisk.

            Obecna koalicja rządząca dochodziła do władzy m.in. pod hasłem innych standardów niż PIS w sektorze państwowym. Decydować miały kryteria fachowości. W publicznych wypowiedziach pan premier Donald Tusk zapowiadał: Zadbam o to, aby proces wyboru był transparentny, czytelny dla opinii publicznej, oparty o czytelne zasady. Zadbamy o to, że sposób wyboru przez konkurs nie będzie już mógł być ominięty w żadnej spółce Skarbu Państwa. Jednakże to co ma miejsce w Elewarrze nie służy poprawie rentowności spółki, nie jest wypełnieniem głoszonych standardów (raczej przypomina hasło „stołki dla swoich” ubrane w procedurze konkursowej) i nie zapewnia doboru właściwych menedżerów do zarządzania spółką.

 20 maja br. Rada Nadzorcza spółki Elewarr ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na wiceprezesa i członka zarządu spółki. Ww. postępowanie w ocenie Związku nie spełnia właściwych wymogów. Świadczą o tym następujące okoliczności:

Już rozmowy kwalifikacyjne na prezesa zarządu pokazały, że nie miały one na celu wyłonieniu najlepszego kandydata, który wyprowadziłby spółkę z tragicznej sytuacji finansowej, a miało w naszej ocenie służyć odhaczeniu takiej czynności, w celu uzasadnienia wcześniej podjętej decyzji w tym zakresie.

*        Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzać będzie rada nadzorcza, która jest współodpowiedzialna za obecną dramatyczną sytuację finansową spółki (szacowana strata na ten rok obrotowy ok. 40 mln złotych) i która podejmowała uchwały naruszające umowę spółki, orzecznictwo i doktrynę tj. przedłużające czasowe oddelegowanie jednego ze swoich członków do zarządu powyżej 3 miesięcy, niezgodnie z orzecznictwem, doktryną i umową spółki.

*      W ogłoszeniach konkursowych na wiceprezesa i członka zarządu oprócz braku wymogu złożenia oświadczenia o niekaralności (sic), zwraca uwagę fakt, że nie wskazano za jakie obszary mają być oni odpowiedzialni.

* Ponadto skoro następuje proces integrowania Elewarru w KGS poprzez wspólny system zakupów, cash pooling itd. czyli likwiduje się faktyczną odrębność spółki, niezrozumiałe się wydaje się powoływanie dodatkowych członków zarządu, których koszt wyniesie ponad 1 mln złotych rocznie, i to w sytuacji w której według szacunków Elewarr nie ma własnych środków obrotowych, a rok obrotowy zamknie stratą 40 mln złotych. W tej sytuacji nie sposób nie uznać, że chodzi tylko i wyłącznie o tworzenie stołków dla „swoich”, którym zapewni się odpowiednie wynagrodzenie.

 Ponadto Związek ma zastrzeżenia do osób przymierzanych na ww. stanowiska, w związku z informacjami ujawnionymi przez portal Życiestolicy.com.pl (). Jeżeli potwierdziłoby się objęcie stanowisk przez wskazane osoby, świadczyłoby to jedynie o fikcyjność całej procedury konkursowej

oprac, emk, ppr.pl


POWIĄZANE

Badania pokazują, że gry wideo są atrakcyjne i skuteczne dla osób w każdym wieku...

W dzisiejszych czasach gry komputerowe stały się integralną częścią rozrywki dla...

Sprzedaż w internecie staje się coraz popularniejsza, a platformy takie jak OLX,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę