Rolnicy protestują w całej Unii Europejskiej, a na prawie wszystkich kolejowych przejściach granicznych UE z Ukrainą zwiększył się transfer i przeładunek zboża w ciągu ostatniego tygodnia. Cała sytuacja związana z wywozem zboża z Ukrainy została omówiona podczas spotkania przedstawicieli UAB Ukrzaliznycia z uczestnikami ukraińskiego rynku rolnego 25 stycznia, pisze Rail.insider.
I tak, na poszczególnych kolejowych przejściach granicznych przeładunek zboża wygląda następująco:
- do Polski przeladunek zwiększył się o prawie sześć wagonów. Obecnie trafia do Polski 96,3 jednostek dziennie, co daje około 5 tysięcy 780 ton każdego dnia. W tygodniu mamy więc około 40 tysięcy 500 ton zboża przeładowanego tylko na Polsko-Ukraińskich przejściach kolejowych
Codziennie przez przejścia ukraińsko-rumuńskie przeprawiane jest 110,4 wagonów ze zbożem. To o 5,2 jednostki więcej niż tydzień temu.
Na Węgry przejeżdża 47,4 wagonów dziennie. W ciągu tygodnia wskaźnik wzrósł o 0,3 jednostki.
W tym samym czasie o 3,5 wagonu zmniejszył się przeładunek zboża przez ukraińsko-słowackie przejścia graniczne. Każdego dnia przechodzi przez nie 65,2 jednostek.
Łączny średni dzienny przeładunek zboża i makuchu w ciągu tygodnia wzrósł o 15 wagonów i osiągnął w ostatnim tygodniu 409 jednostek dziennie.
Reasumując. Tylko przez same kolejowe przejścia graniczne Unii Europejskiej z Ukrainą, wwożone jest prawie 25 tysięcy ton zbóż dziennie. Nadal dokładnie nie wiadomo ile tego zboża opuszcza wspólnotę europejską.
Nie ulega zatem żadnej wątpliwości fakt, że wwożona na teren UE z Ukrainy tak gigantyczna ilość zboża i ciągły jej wzrost, będzie jeszcze bardziej chwiać rynkiem wspólnoty i nadal pogarszać sytuację ekonomiczną europejskich rolników.
W związku z taką sytuacją, należy spodziewać się zaostrzenia protestów, strajków i blokad dróg i przejść granicznych UE z Ukrainą.
oprac, e-red, ppr.pl