W odpowiedzi na uwagi samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne objętego Programem Rozwoju Obszarów na lata 2014-2020, resort rolnictwa w odniesieniu do postulatu o odstąpienie od stosowania zmniejszenia płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych w warunkach wystąpienia klęsk żywiołowych, poinformował, że kwestie dotyczące wystąpienia siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności, które uniemożliwiają realizacje wymogów zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego zostały uregulowane na poziomie przepisów UE.
Przekazano, że płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne PROW 2014-2020, rekompensują rolnikom poniesione koszty i utracone dochody związane z realizacją 5-letnich zobowiązań tj. realizacją określonego dla danego pakietu/wariantu zestawu wymogów, w celu osiągnięcia założonych celów środowiskowych.
Jeżeli rolnik nie jest w stanie wykonać wymogów podjętego zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020 z przyczyn od niego niezależnych, tj. w związku z wystąpieniem siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, zastosowanie mają m.in. przepisy art. 4 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 640/2014[1] , z których wynika, że:
Warunkiem zastosowania powyższego podejścia jest zgłoszenie przypadku wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności przez beneficjenta lub upoważnioną przez niego osobę (na piśmie, wraz z odpowiednimi dowodami) właściwemu organowi w ciągu 15 dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności. Organem właściwym w powyżej sprawie jest kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Należy przy tym podkreślić, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych i dowodów występujących w sprawie.
[1] Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 640/2014 z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli oraz warunków odmowy lub wycofania płatności oraz do kar administracyjnych mających zastosowanie do płatności bezpośrednich, wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz zasady wzajemnej zgodności (Dz. Urz. UE L 181 z 20.06.2014, str. 48 oraz Dz. Urz. UE L 225 z 19.08.2016, str. 41).
krir.pl