Ptak_Waw_CTR_2024

Żniwa 2024 - złe perspektywy

12 lipca 2024
Żniwa 2024 - złe perspektywy

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne dla roślin wysokobiałkowych, ale sytuacja może się pogorszyć!

Eksperci grup roboczych Copa i Cogeca ds. zbóż, nasion oleistych i roślin wysokobiałkowych (odpowiednio) przewidują bardzo słaby rok dla zbóż w UE w 2024 r., stabilny rok dla nasion oleistych, podczas gdy dla roślin wysokobiałkowych wyniki powinny być bardziej pozytywne, ale sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć. Produkcja zbóż w UE-27 powinna osiągnąć 257,3 mln ton, odnotowując spadek o -4,7% w porównaniu ze zbiorami w 2023 r. Tymczasem oczekuje się, że produkcja nasion oleistych spadnie o -1,0% do 31,9 mln ton, a wzrost odnotują uprawy roślin białkowych o 13% przy 3,9 mln ton. Obecnie oczekuje się, że plony zbóż nieznacznie spadną w 2024 r. (-1,2%), a biorąc pod uwagę zmniejszenie powierzchni zasiewów (-3,5%), wyniki zbiorów powinny kształtować się poniżej 2023 r. Ciekawostką jest znaczny spadek produkcja pszenicy (-6,3%) i jęczmienia (-9%), podczas gdy kukurydza pozostaje stabilna (-0,5%), a owies nieznacznie wzrósł (+21,2%).

Jeśli chodzi o geograficzne rozmieszczenie produkcji, większość północnych (Belgia, Francja, Dania, Niemcy) i środkowo-wschodnich państw członkowskich odnotowała spadek produkcji, czasami dość znaczący (-3 mln ton dla Polski, -9 mln ton dla Francji). , czego tak naprawdę nie rekompensuje poważny wzrost produkcji w Hiszpanii w porównaniu z 2023 r. (+3 mln ton dla Hiszpanii).

Ogólnie rzecz biorąc, plasuje to rok 2024 poniżej roku 2023 (który i tak był rokiem słabym), ale także znacznie poniżej średniej produkcji zbóż z ostatnich 5 lat (-8,4%). Ta i tak już niepokojąca prognoza może się bardzo pogorszyć w nadchodzących tygodniach i miesiącach, ze względu na skomplikowane zjawiska pogodowe i niemożność pracy na polach, dlatego na wielu obszarach zasiewy zostały opóźnione, przez co plony w nadchodzących tygodniach były bardzo wrażliwe na warunki pogodowe.

Żniwa 2024

W przypadku nasion oleistych sytuacja jest dość stabilna, z niewielkim spadkiem powierzchni (-1,6 %), ale nieznacznie poprawiającymi się plonami (+0,7 %), co doprowadziło do niewielkiego spadku produkcji w porównaniu z 2023 r. (-1,0 %), głównie ze względu na zmniejszenie obu powierzchnia zasiewów i plony rzepaku. Jednak w porównaniu ze średnią obciętą z 5 lat, rok ten pozostaje dość dodatni (+6,3%). Jeśli chodzi o sytuację w poszczególnych krajach członkowskich, rozkłada się ona dość równomiernie, odnotować możemy jedynie istotny wzrost w Hiszpanii (+50% r/r) tłumaczony wyjątkowo słabym rokiem, jaki miała ona w 2022 r., podczas gdy w Polsce redukcja produkcji jest dość duża w porównaniu do innych krajów (-15% r/r). Jeśli chodzi o rośliny wysokobiałkowe, sytuacja jest ogólnie bardzo pozytywna, z wyjątkiem Francji, gdzie spodziewamy się redukcji rok do roku o 16%, głównie ze względu na plony. Jednak zarówno w przypadku nasion oleistych, jak i roślin białkowych, podobnie jak w przypadku zbóż, nadchodzące tygodnie będą kluczowe i mogą bardzo dobrze zmienić sytuację.

Żniwa 2024

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło Copa and Cogeca


POWIĄZANE

Obecnie 29,7% konsumentów regularnie kupuje w promocjach 20-40% żywności. Główni...

Zyskuje rynek najmu długoterminowego [RAPORT EFL] Pomimo rozwoju różnych środków...

W październiku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Copa-Cogeca, w którym uc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę