europejskie forum rolników 2025

Żniwa 2024 - złe perspektywy

12 lipca 2024
Żniwa 2024 - złe perspektywy

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne dla roślin wysokobiałkowych, ale sytuacja może się pogorszyć!

Eksperci grup roboczych Copa i Cogeca ds. zbóż, nasion oleistych i roślin wysokobiałkowych (odpowiednio) przewidują bardzo słaby rok dla zbóż w UE w 2024 r., stabilny rok dla nasion oleistych, podczas gdy dla roślin wysokobiałkowych wyniki powinny być bardziej pozytywne, ale sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć. Produkcja zbóż w UE-27 powinna osiągnąć 257,3 mln ton, odnotowując spadek o -4,7% w porównaniu ze zbiorami w 2023 r. Tymczasem oczekuje się, że produkcja nasion oleistych spadnie o -1,0% do 31,9 mln ton, a wzrost odnotują uprawy roślin białkowych o 13% przy 3,9 mln ton. Obecnie oczekuje się, że plony zbóż nieznacznie spadną w 2024 r. (-1,2%), a biorąc pod uwagę zmniejszenie powierzchni zasiewów (-3,5%), wyniki zbiorów powinny kształtować się poniżej 2023 r. Ciekawostką jest znaczny spadek produkcja pszenicy (-6,3%) i jęczmienia (-9%), podczas gdy kukurydza pozostaje stabilna (-0,5%), a owies nieznacznie wzrósł (+21,2%).

Jeśli chodzi o geograficzne rozmieszczenie produkcji, większość północnych (Belgia, Francja, Dania, Niemcy) i środkowo-wschodnich państw członkowskich odnotowała spadek produkcji, czasami dość znaczący (-3 mln ton dla Polski, -9 mln ton dla Francji). , czego tak naprawdę nie rekompensuje poważny wzrost produkcji w Hiszpanii w porównaniu z 2023 r. (+3 mln ton dla Hiszpanii).

Ogólnie rzecz biorąc, plasuje to rok 2024 poniżej roku 2023 (który i tak był rokiem słabym), ale także znacznie poniżej średniej produkcji zbóż z ostatnich 5 lat (-8,4%). Ta i tak już niepokojąca prognoza może się bardzo pogorszyć w nadchodzących tygodniach i miesiącach, ze względu na skomplikowane zjawiska pogodowe i niemożność pracy na polach, dlatego na wielu obszarach zasiewy zostały opóźnione, przez co plony w nadchodzących tygodniach były bardzo wrażliwe na warunki pogodowe.

Żniwa 2024

W przypadku nasion oleistych sytuacja jest dość stabilna, z niewielkim spadkiem powierzchni (-1,6 %), ale nieznacznie poprawiającymi się plonami (+0,7 %), co doprowadziło do niewielkiego spadku produkcji w porównaniu z 2023 r. (-1,0 %), głównie ze względu na zmniejszenie obu powierzchnia zasiewów i plony rzepaku. Jednak w porównaniu ze średnią obciętą z 5 lat, rok ten pozostaje dość dodatni (+6,3%). Jeśli chodzi o sytuację w poszczególnych krajach członkowskich, rozkłada się ona dość równomiernie, odnotować możemy jedynie istotny wzrost w Hiszpanii (+50% r/r) tłumaczony wyjątkowo słabym rokiem, jaki miała ona w 2022 r., podczas gdy w Polsce redukcja produkcji jest dość duża w porównaniu do innych krajów (-15% r/r). Jeśli chodzi o rośliny wysokobiałkowe, sytuacja jest ogólnie bardzo pozytywna, z wyjątkiem Francji, gdzie spodziewamy się redukcji rok do roku o 16%, głównie ze względu na plony. Jednak zarówno w przypadku nasion oleistych, jak i roślin białkowych, podobnie jak w przypadku zbóż, nadchodzące tygodnie będą kluczowe i mogą bardzo dobrze zmienić sytuację.

Żniwa 2024

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło Copa and Cogeca


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę