MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Znamy laureatów V edycji Europejskiej nagrody za innowację spółdzielczą - nagrodzono sześć projektów na temat zrównoważoności!

7 lipca 2021
Znamy laureatów V edycji Europejskiej nagrody za innowację spółdzielczą - nagrodzono sześć projektów na temat zrównoważoności!

Padł nowy rekord - ponad 100 spółdzielni rolnych i leśnych wzięło udział w V edycji Europejskiej nagrody za innowację spółdzielczą. Celem konkursu organizowanego przez Cogeca przy wsparciu hiszpańskiego banku spółdzielczego Cajamar Caja Rural jest zwrócenie uwagi na innowacje tworzące wartość w ramach gospodarczego, społecznego i środowiskowego filaru zrównoważoności. Liczba i jakość zgłoszeń, które wpłynęły z całej Europy potwierdza, że w sektorze rolnym transformacja napędzana przez przedsiębiorstwa spółdzielcze już się rozpoczęła.

2. lipca w Brukseli podano nazwy spółdzielni, którym przyznano nagrodę za innowację w sześciu kategoriach. Nagrodzono dwie hiszpańskie spółdzielnie i po jednej z Polski, Irlandii, Belgii i Szwecji.

  • Spółdzielnia Mans (ES) zdobyła nagrodę w kategorii „Tworzenie wartości społecznej” za działania na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji, zwłaszcza ludzi młodych narażonych na wyłączenie społeczne.
  • Belgijskie stowarzyszenie spółdzielni owocowo-warzywnych (BE) otrzymało nagrodę w kategorii „Identyfikowalność i informacje dla konsumentów” za projekt „Care4Growing” będący wielofunkcyjną platformą pozwalającą na gromadzenie danych i cyfryzację, która tworzy nowe możliwości analityczne, dzięki którym spółdzielnie i ich członkowie mogą zoptymalizować swoje wyniki w łańcuchu żywnościowym.
  • Spółdzielnię Glanbia (IE) nagrodzono w kategorii „Wsparcie dla członków-rolników” za projekt „Twenty20 Beef Club” będący innowacyjnym modelem produkcji wołowiny, który obejmuje cały łańcuch dostaw i ma na celu zwiększenie długofalowej zrównoważoności gospodarczej i środowiskowej członków - rolników.
  • Spółdzielni Piątnica (PL) przyznano nagrodę w kategorii „Innowacyjny produkt” za wyjątkową waloryzację białka serwatkowego w formie świeżego koktajlu. Jest to pierwszy i jedyny taki produkt dostępny na polskim rynku.
  • Spółdzielnia Càmara Arrossera del Montsià (ES) otrzymała nagrodę w kategorii „Biogospodarka i gospodarka o obiegu zamkniętym” za projekt ORYZITE obejmujący substytut plastiku wytwarzany z łusek ryżu. Projekt ten zrodził się po ponad 10 latach badań nad waloryzacją produktów ubocznych ryżu w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.
  • Lantmännen (SE) nagrodzono w kategorii „Zasoby naturalne i różnorodność biologiczna” za projekt ThermoSeed obejmujący niepowtarzalną, biologiczną metodę zaprawiania nasion, dzięki której materiał siewny jest wolny od infekcji, co zmniejsza konieczność stosowania pestycydów w produkcji rolnej. Jest to korzystne dla środowiska i pozwala na ograniczenie kosztów gospodarstw.


Omawiający wyniki konkursu, przewodniczący Cogeca Ramón Armengol powiedział: „Jestem pod wrażeniem jakości i ilości zgłoszeń. Członkowie jury mieli trudności z podjęciem decyzji w pewnych kategoriach. Te konkretne inicjatywy są powiązane z debatą, która aktualnie toczy się na szczeblu UE. Trwają prace nad szeregiem inicjatyw w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, europejskie spółdzielnie rolnicze już jednak przyczyniają się do przekształcenia systemów żywnościowych i sektora leśnego, w których działają. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z działaniami podejmowanymi przez nasze spółdzielnie w terenie”.

Eduardo Baamonde, prezes Cajamar Caja Rural stwierdził, że: „zwycięzcy, a także wszystkie spółdzielnie, które wzięły udział w konkursie, ponownie udowodniły, że napędzają wzrost zrównoważoności w sektorach rolno-spożywczym i leśnym, tworząc wartość środowiskową i społeczną dla rolników i jednocześnie zabezpieczając ich korzyści ekonomiczne. Byłem zachwycony możliwością przyznania nagród mojej braci spółdzielczej”.

Ze względu na pandemię Covid-19 oficjalna ceremonia wręczenia nagród została odroczona na środę, 1 grudnia 2021 r. w Brukseli.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę