Procesy zmian klimatycznych mają istotny wpływ na Ukrainę jako państwo agrarne. Zmiany te nie zawsze są negatywne i można je z powodzeniem wykorzystać dla rozwoju sektora rolnego.
O tym oświadczył pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki podczas przemówienia powitalnego na VII Międzynarodowej Konferencji „Zmiany klimatyczne: wyzwania dla edukacji i nauki rolniczej”.
Według niego, ze względu na zmiany klimatyczne, na Ukrainie uprawia się już nowe rośliny w regionach, których wcześniej tam nie uprawiano. I w tym kontekście badania i wnioski naukowców będą istotne dla rolników.
„Nauka może analizować, jakie możliwości otwierają się przed sektorem rolniczym i przewidywać dalszy rozwój. Aby kształcić wykwalifikowanych specjalistów, potrzebna jest edukacja. Dlatego środowisko naukowe i państwowe muszą wypracować długoterminową strategię dotyczącą wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi” – stwierdził Taras Wysocki.
Podkreślił także znaczenie produktywnego współdziałania instytucji państwowych, producentów rolnych oraz specjalistycznej edukacji i nauki dla kształtowania polityki rolnej, która będzie uwzględniać także doświadczenia UE.
Organizatorem VII Międzynarodowej Konferencji „Zmiany klimatyczne: wyzwania dla edukacji i nauki rolniczej” jest Centrum Naukowo-Metodologiczne Kształcenia Wyższego i Zaawansowanego Kształcenia Zawodowego. Naukowcy planują omówić i określić priorytetowe obszary badań naukowych nad adaptacją do zmian klimatycznych i ograniczaniem zagrożeń wynikających z ekstremalnych zjawisk klimatycznych.
Wśród poruszanych tematów znajdują się światowe i europejskie trendy zmian warunków klimatycznych i agroklimatycznych, kształtowanie polityk zapobiegania zmianom klimatycznym i adaptacji do nich; kierunki adaptacji do zmian klimatycznych, technologie uprawy roślin; wpływ zmian klimatycznych na rozwój branży hodowlanej i kierunki adaptacji do niej, i inne.
oprac, e-mk, ppr.pl