biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Zespół ds. ASF: sanitarny odstrzał dzików zrealizowany w 64 proc.

19 września 2016
Zespół ds. ASF: sanitarny odstrzał dzików zrealizowany w 64 proc.
PAP / Tomasz Waszczuk

Sanitarny odstrzał dzików został zintensyfikowany, zrealizowano go w 64 proc. - wynika z komunikatu resortu rolnictwa na temat piątkowego posiedzenia międzyresortowego zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że czwarte posiedzenie tego zespołu prowadził wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

"Podczas spotkania główny lekarz weterynarii Włodzimierz Skorupski omówił aktualną sytuację epizootyczną (związaną z występowaniem zarazy u zwierząt - PAP) w zakresie ASF. Ostatnie ognisko było stwierdzone 9 września w gospodarstwie utrzymującym 63 świnie w powiecie łosickim. Było to 20. ognisko od stwierdzania pierwszego przypadku ASF u świń w Polsce" - napisano w komunikacie.

W czasie posiedzenia członkowie zespołu przedstawili informacje o realizacji działań zmierzających do ograniczenia szerzenia się ASF, podejmowane przez poszczególne resorty.

"Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewa Lech przedstawiła działania legislacyjne w tym zakresie, które prowadzone są w resorcie rolnictwa. Podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Andrzej Konieczny poinformował o zintensyfikowaniu odstrzału sanitarnego dzików. Został on obecnie zrealizowany w 64 proc." - napisano.

Wyjaśniono, że celem tego odstrzału jest zmniejszenie gęstości populacji dzika w pasie 50 km od wschodniej granicy Polski, do poziomu (statystycznie) 0,5 osobnika na km2. Całkowita liczba dzików planowanych do odstrzału sanitarnego wynosi 7468 w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

"Służby nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także pozostające pod nadzorem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Zdrowia przeprowadziły od 13 sierpnia, na terenach objętych ograniczeniami i w strefach ochronnych ponad 2000 kontroli targowisk, środków transportu i zakładów gastronomicznych pod kątem przestrzegania stosownych przepisów" - wyjaśniono.

Ponadto, zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował, że 13 września podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Zdrowia Zwierząt, Bezpieczeństwa Żywności i Pasz w Brukseli, przegłosowano zmianę, która polega na wyłączeniu jednej z gmin w województwie podlaskim z obszaru objętego ograniczeniami i przeniesieniu jej do obszaru ochronnego. Spowoduje to złagodzenie wymogów przemieszczania świń z tej gminy. Decyzja ta wejdzie w życie po opublikowaniu w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.

W Polsce odnotowano dotąd dwadzieścia ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej, z czego czternaście w województwie podlaskim (pozostałe cztery w lubelskim, a dwa w mazowieckim).

Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

(PAP)


POWIĄZANE

Współczesna hodowla zwierząt stawia coraz wyższe wymagania w zakresie higieny pr...

W pierwszym półroczu 2025 r. zlikwidowano w Polsce 2 707 stad świń, co przełożył...

Raport ekspercki dla PPR.pl Opracowanie na podstawie raportu USDA „Spanish Dried...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę