Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zdanie rolników w Polsce jest zgodne z głosem rolników UE

5 listopada 2024
Zdanie rolników w Polsce jest zgodne z głosem rolników UE

 


Sprzeciw KRIR w sprawie umowy z MERCOSUR



Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wystąpił 28 października 2024 r. do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska przedstawiając negatywne stanowisko wobec umowy z Mercosur-em.
Prezes Szmulewicz stwierdził, że w imieniu rolników stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu liberalizacji handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur – blokiem składającym się z Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju.
Podkreślił, że jako organizacja reprezentująca interesy rolników, nie zgadzamy się z zaproponowanymi rozwiązaniami. Producenci z krajów Mercosur powinni spełniać te same standardy jakości oraz wymogi dotyczące ochrony klimatu i środowiska, co producenci krajów Unii Europejskiej.
Konsumenci będą wybierać produkty tańsze, z państw Mercosur, nie spełniających fitosanitarnych norm europejskich, co może mieć negatywne skutki zdrowotne. Producenci obawiają się przede wszystkim importu żywności, która nie spełnia tych samych standardów jakości , co pochodząca z krajów unijnych, a przez to będzie tańsza (dodatkowo jeszcze różnica w kosztach energii, pracy itp.) wykluczy z rynku produkujących ją drożej europejskich producentów.
Dalsze wprowadzanie podwyższonych norm środowiskowo- jakościowych w standardach produktów w Unii Europejskiej będzie powodować wzrost cen produktów . Różnica w standardach stosowanych wobec rolników unijnych i Mercosur może zdecydowanie się powiększyć. Taka rozbieżność nie będzie możliwa do utrzymania produkcji rolnej w UE, a umowa z Mercosur tylko pogłębi ten problem.
W krajach Mercosur produkcja rolna będzie wzrastała, kosztem wycinania lasów amazońskich, co pogłębi zmiany klimatyczne jeszcze szybciej.
Zdaniem sektora rolniczego założenia umowy przynoszą korzyści stronie europejskiej tylko w wybranych sektorach, zwłaszcza w przemyśle, a dla pozostałych stanowi poważne zagrożenia, w tym dla rolnictwa i klimatu.
Zdanie rolników w Polsce jest zgodne ze stanowiskiem rolników europejskich, zrzeszonych w COPA-COGECA podjętym na ostatnim Kongresie w Bukareszcie.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę