W związku z wnioskiem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w kwestii uznania za urządzenie zbiorników dwupłaszczowych na paliwo użytkowanych przez rolników, resort rolnictwa poinformował, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prowadzi prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw, w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w toku uzgodnień międzyresortowych, zgłosiło uwagę w zakresie uregulowania kwestii dotyczących przechowywania paliw płynnych klasy III na potrzeby własne.
W porozumieniu z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, został uzgodniony przepis, który umożliwiłby posadowienie zbiorników w trybie zgłoszenia, czyli bez potrzeby uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. W ocenie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, nawet obowiązek zgłoszenia może budzić szereg wątpliwości interpretacyjnych, bowiem zdaniem tego urzędu budowa takich zbiorników w ogóle nie powinna podlegać żadnej procedurze określonej w prawie budowlanym.
Intencją resortu rolnictwa, jest wprowadzenie możliwie największych ułatwień w zakresie lokalizacji tego typu obiektów np. w gospodarstwach rolnych. Zgodnie z przedstawioną przez GUNB interpretacją obowiązujących przepisów, zbiorniki służące do przechowywania paliw płynnych klasy III, które stanowią wyroby gotowe i nie są wznoszone z użyciem wyrobów budowlanych, nie podlegają przepisom ustawy - Prawo budowlane.
Taka interpretacja przepisów jest w pełni zgodna z intencją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tym samym resort rolnictwa przy piśmie z dnia 3 czerwca 2019 r. skierowanym do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, przychylił się do stanowiska GUNB w zakresie rezygnacji z obowiązku realizacji ww. obiektów na podstawie zgłoszenia. Jednocześnie należy podkreślić, że końcowe rozstrzygnięcie przedmiotowej kwestii, należy do resortu właściwego do spraw budownictwa.
krir.pl