W piątek USA i Unia Europejska wezwały do zawieszenia ceł odwetowych nałożonych w kontekście sporu w WTO, dotyczącego dotacji rządowych dla producentów samolotów Airbus i Boeing na cztery miesiące. Celem zawieszenia taryf na cztery miesiące jest zapewnienie stronom odpowiedniej ilości czasu na wynegocjowanie rozwiązania oraz zmniejszenie obciążeń nałożonych na sektory po obu stronach Oceanu Atlantyckiego, które zostały dotknięte cłami odwetowymi.
Dla Copa i Cogeca ma to szczególne znaczenie dla sektorów rolnych w UE i USA. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze zachęcają obu partnerów, aby w trakcie tych czterech miesięcy szukali trwałego rozwiązania i nie dopuścili do tego, by rolnictwo płaciło wysoką cenę za konflikt, którego nie jest częścią. Spór Airbus-Boeing nie jest jedyną przyczyną napięć handlowych pomiędzy obiema stronami w rolnictwie. Istnieje ryzyko, że podobny do sporu Airbus-Boeing rozwój wydarzeń będzie miał miejsce w kontekście podatku cyfrowego. Ponadto hiszpańscy producenci czarnych oliwek cały czas zmagają się z podatkiem od przywozu w wysokości 35%, w następstwie decyzji podjętej przez administrację USA w 2018 r.
We wspólnym interesie UE i USA leży wspólna praca nad reformą WTO, w tym nad wprowadzeniem nowych rozwiązań odnośnie zasad handlu międzynarodowego, na przykład w obszarze mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla, a także nad wdrożeniem porozumienia paryskiego czy usprawnieniem funkcjonowania organu rozstrzygania sporów.
Copa - Cogeca