Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zatwierdzenia laboratoriów ISTA przez australijskie Ministerstwo Rolnictwa

18 marca 2021
Zatwierdzenia laboratoriów ISTA przez australijskie Ministerstwo Rolnictwa

Ustawa o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r. stanowi, iż pobieranie prób oraz ocenę laboratoryjną materiału siewnego wykonuje się zgodnie z metodyką ISTA. Obecnie dwa laboratoria urzędowe Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa  – Referencyjne Laboratorium Nasienne w Poznaniu i Oddział Centralnego Laboratorium  w Warszawie posiadają akredytację ISTA. Akredytacja ta jest potwierdzeniem najwyższych kompetencji tych laboratoriów w zakresie oceny laboratoryjnej materiału siewnego i uprawnia do wystawiania świadectw ISTA „orange”, które są uznawane w międzynarodowym obrocie materiałem siewnym, w tym eksporcie do państw trzecich. 

 

Główny Inspektor ma przyjemność poinformować, że 12 marca 2021 r  laboratoria te zostały wpisane przez australijskie Ministerstwo Rolnictwa, Wody i Środowiska na oficjalną  listę laboratoriów zatwierdzonych do wykonywania badań czystości nasion, Tym samy świadectwa "orange" wydawane przez polskie urzędowe laboratoria akredytowane w ISTA będą uznawane przy imporcie nasion do Australii. 

Szczegółowe informacje dotyczące warunków importu nasion do Australii można znaleźć na stronie BICON zawierającej bazę danych rządu australijskiego dotyczącą warunków importu w ramach bezpieczeństwa biologicznego dla ponad 20 000 roślin, zwierząt, minerałów i produktów biologicznych.


piorin.gov.pl



PIORiN


POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę