Informujemy, że obowiązek znakowania środków spożywczych informacją o wartości odżywczej, który będzie obowiązywał od 13 grudnia 2016 r., nie dotyczy znakowania opakowań jaj konsumpcyjnych. Wynika to z przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
W art. 9 ww. rozporządzenia zawarto wykaz danych szczegółowych, które powinny zostać umieszczona na opakowaniu środków spożywczych, między innymi, informacji o wartości odżywczej (art. 9 ust. 1 lit. I). Jednak art. 16 ust. 3 tego dokumentu stanowi, że „bez uszczerbku dla innych przepisów unijnych wymagających obowiązkowej informacji o wartości odżywczej, w odniesieniu do środków spożywczych wymienionych w załączniku V nie jest obowiązkowe podawanie informacji, o której mowa w art. 9 ust. 1 lit. l.” Załącznik V wymienia między innymi „produkty nieprzetworzone, które zawierają pojedynczy składnik lub pojedynczą kategorię składników”. Z tego właśnie zwolnienia korzystają jaja spożywcze. W związku z tym, oznakowanie opakowań jaj informacją o wartości odżywczej stosuje się na zasadach dobrowolności.
Jednak zasada ta nie obowiązuje w przypadku, kiedy stosuje się dobrowolne oznakowanie wartością % RWS (Referencyjna Wartość Spożycia) oraz dobrowolne oświadczenie żywieniowe czy zdrowotne na opakowaniach jaj. Wówczas obowiązkowe staje się również znakowanie wartością odżywczą, zgodnie z wymaganiami określonymi w Rozdziale IV Sekcji 3 Rozporządzenia nr 1169/2011.
Więcej na ten temat: http://www.kipdip.org.pl/article/id/357.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu