Copa i Cogeca przyjęły do wiadomości i przeanalizowały wniosek w sprawie przyszłych wieloletnich ram finansowych (WRF) przedstawiony przez przewodniczącego Rady Europejskiej, Charlesa Michela, w zeszły piątek. Zaproponowano w nim finansowanie przyszłej WPR na poziomie niższym od obecnego. Jako przedstawiciele 22 milionów rolników i ich rodzin oraz 22 tysięcy spółdzielni rolniczych uważamy tę propozycję za całkowicie niedopuszczalną.
Wniosek nie zapewnia rolnikom wystarczającego wsparcia, aby mogli sprostać stojącym przed nimi wyzwaniom, a także nie pomoże im w przyszłości przyczynić się do realizacji celów określonych w Europejskim Zielonym Ładzie. W szczególności dostrzegamy, że rozwojowi obszarów wiejskich brakuje odpowiedniego poziomu wsparcia, które jest bezwzględnie konieczne, aby zapobiec niepokojącemu problemowi odpływu ludności z obszarów wiejskich i zachęcić rolników do dalszego inwestowania w bardziej zrównoważone praktyki i metody produkcji. Dodatkowe obniżenie stawek współfinansowania przez UE dla II filaru wywrze nadmierną presję na państwa członkowskie, które będą musiały usprawnić swoje działania w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich. Ponadto zagrozi to zastępowalności pokoleń w tym sektorze, która jest kluczem do jego zrównoważonego, trwałego i długoterminowego rozwoju.
Rolnicy w całej UE wyszli na ulice, by podnieść świadomość na temat trudności, z którymi zmaga się sektor i zaapelować o wsparcie, by mogli poradzić sobie z trudną sytuacją rynkową, niesprawiedliwymi cenami i nękaniem. Rolnicy nadal otrzymują bardzo niewielką część każdego euro wydawanego przez konsumentów. Potrzebujemy sprawnie funkcjonującego łańcucha dostaw żywności, by zwiększyć dochody rolników. W tej sytuacji nie jesteśmy w stanie zgodzić się na dalsze cięcia.
„Państwa członkowskie nie mogą ignorować aktualnych trudności społeczności rolniczych i odpływu ludności z obszarów wiejskich w całej UE. Trzeba przeznaczyć wystarczające środki na realizację priorytetów Unii. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że znajdujemy się w momencie decydującym dla przetrwania unijnego modelu rolnictwa rodzinnego. Zmniejszony budżet będzie postrzegany jako wyraźny sygnał dla naszych rolników. Komunikat, że UE nie dba wystarczająco o rolnictwo, o nasze obszary wiejskie i o tych, którzy produkują żywność, którą spożywamy” - podkreślił Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca.
Copa - Cogeca