aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zaostrzenie przepisów w transporcie odpadów

5 grudnia 2022
Zaostrzenie przepisów w transporcie odpadów

Komisja ds. Środowiska przyjęła w zeszłym tygodniu stanowisko w sprawie zmienionych przepisów regulujących przemieszczanie odpadów, aby pobudzić cele unijnej gospodarki o obiegu zamkniętym, efektywnego gospodarowania zasobami i zerowego poziomu zanieczyszczeń.

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) przyjęła w czwartek sprawozdanie w sprawie reformy unijnych procedur i środków kontroli przemieszczania odpadów 76 głosami za, przy braku głosów przeciw i pięciu wstrzymujących się.

Lepsza wymiana informacji i przejrzystość przesyłek w UE

Posłowie do PE popierają propozycję Komisji, aby wyraźnie zakazać przemieszczania w obrębie UE wszystkich odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to dozwolone w ograniczonych i dobrze uzasadnionych przypadkach.

Zgodnie z przyjętym tekstem Komisja opracowałaby jednolite kryteria klasyfikacji odpadów, aby nie dopuścić do obchodzenia przepisów poprzez wyraźne rozróżnienie np. towarów używanych i odpadów.

Nowe zasady obejmowałyby cyfryzację wymiany informacji i dokumentów w ramach rynku wewnętrznego. Przechowywanie informacji w centralnym systemie elektronicznym poprawiłoby raportowanie, analizę i przejrzystość danych, podkreślają posłowie.

Zaostrzenie przepisów regulujących wywóz odpadów poza UE

Posłowie do PE zgadzają się, że eksport odpadów niebezpiecznych z UE do krajów spoza OECD powinien zostać zakazany.

Wywóz z UE odpadów innych niż niebezpieczne do odzysku byłby dozwolony tylko do tych krajów spoza OECD, które wyrażą na to zgodę i wykażą zdolność do przetwarzania tych odpadów w sposób zrównoważony. Komisja sporządziłaby wykaz takich krajów otrzymujących pomoc, który byłby aktualizowany co najmniej raz w roku.

Komisja będzie również dokładniej monitorować wywóz odpadów do krajów OECD, aby upewnić się, że gospodarowanie odpadami odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska, zgodnie z wymogami przepisów, oraz że nie wpływa on niekorzystnie na gospodarkę odpadami domowymi w tym kraju.

Wzmocnienie zapobiegania i wykrywania nielegalnych przesyłek

Posłowie wzywają do stworzenia unijnego mechanizmu ukierunkowanego opartego na ryzyku, który byłby przewodnikiem dla krajów UE, które przeprowadzają kontrole, w celu zapobiegania i wykrywania nielegalnego przemieszczania odpadów.

Inne środki zaproponowane w przyjętym sprawozdaniu:

Z wyłączeniem eksportu odpadów tworzyw sztucznych do krajów spoza OECD i stopniowego wycofywania eksportu odpadów tworzyw sztucznych do krajów OECD w ciągu 4 lat;
zaostrzenie wymagań dotyczących wykazania, że przemieszczane odpady są zagospodarowywane w sposób przyjazny dla środowiska;
Budowanie partnerstwa z sektorem odpadowym, np. w kontekście dialogu klimatycznego i rocznych raportów Komisji.

Sprawozdawczyni Pernille Weiss (EPP, Dania) powiedziała: „Pełne wykorzystanie odpadów jako zasobów powinno być zasadniczym elementem naszego przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Cieszę się, że mogliśmy dziś wspólnie poprzeć wyważone podejście do przemieszczania odpadów: zapewnia ono ochronę zdrowia ludzi i środowiska, a jednocześnie zapewnia przemysłowi ramy niezbędne do zrealizowania naszych ambicji. Mam nadzieję, że w ten sposób UE może stać się światowym liderem w innowacyjnym, zrównoważonym wykorzystaniu odpadów.”

Następne kroki

Raport ma zostać przyjęty na styczniowej sesji plenarnej i stanowić będzie stanowisko negocjacyjne Parlamentu z rządami UE w sprawie ostatecznego kształtu ustawy.

Historia

W dniu 17 listopada 2021 r. Komisja przedstawiła wniosek dotyczący reformy unijnych przepisów dotyczących przemieszczania odpadów , ustanawiający procedury i środki kontroli przemieszczania odpadów w zależności od ich pochodzenia, miejsca przeznaczenia i trasy transportu, rodzaju przemieszczanych odpadów oraz rodzaju stosowane przetwarzanie odpadów po dotarciu do miejsca przeznaczenia.

W 2020 r. eksport odpadów z UE do krajów spoza UE osiągnął 32,7 mln ton, co stanowi około 16% światowego handlu odpadami. Ponadto każdego roku między krajami UE przemieszcza się około 67 mln ton odpadów.

 


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę