Zakończył się pierwszy dzień Kongresu 590

23 czerwca 2022
Zakończył się pierwszy dzień Kongresu 590

7. edycję Kongresu 590 zainaugurował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Występując na Scenie Liderów prezydent mówił o Ukrainie, bezpieczeństwie, inicjatywie Trójmorza i polskiej niezależności.


„Mamy nadzieję, że wspólnota zostanie wkrótce poszerzona o Ukrainę – powiedział prezydent Andrzej Duda. – Cieszę się, że nadaliśmy Ukrainie status państwa współpracującego z Trójmorzem. Wierzę, że Ukraina się obroni” – dodał.


Prezydent podkreślił też rosnącą rolę inicjatywy Trójmorza i realizowanych w jej ramach projektów.


„W Trójmorzu mówimy o wspólnym rozwoju, o tym, jak ułatwić transport towarów, o bezpieczeństwie i budowaniu więzi. Ta współpraca przynosi nam już wymierne efekty” – powiedział prezydent Duda.


Zwrócił też uwagę na rolę Kongresu 590: „Kongres odbywa się po raz siódmy i ma tendencję rozwojową. Zastanawialiśmy się jak pokazać Polskę jako atrakcyjnie miejsce do inwestowania, jak stworzyć efekt synergii pomiędzy polityką a ambicjami ludzi biznesu”.

W uroczystym otwarciu wziął również udział Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów i minister aktywów państwowych.


„Podjęto pomysł, aby Kongres590 przeradzał się w kongres regionalny ujęty w ramy Trójmorza, które skupia państwa naszego regionu o podobnej historii – powiedział Jacek Sasin. – Tylko razem jesteśmy w stanie odpowiedzieć na niebezpieczeństwa i podjąć skuteczną konkurencję z największymi graczami na światowym rynku. Ta świadomość cementuje współpracę krajów” – dodał.


Zwrócił również uwagę na kluczowe kwestie związane z energetyką: „Cieszę się, że kraje naszego regionu inwestują w inne źródła energii, w tym w energetykę jądrową. Polskie firmy – PKN ORLEN, KGHM, Grupa Enea są liderami, którzy widzą w energetyce jądrowej przyszłość”.

Zwieńczeniem pierwszej części kongresu było podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy Grupy ENEA z firmą Last Energy w zakresie rozwoju modułowych reaktorów jądrowych.


„To historyczny moment, budujemy bezpieczeństwo energetyczne w wymiarze wieloletnim. To trzecia polska firma, która zaczyna przygodę z energetyką jądrową, którą traktujemy jako podstawę bezpieczeństwa energetycznego oraz składnik polskiego miksu wraz z OZE” – powiedział wiceprezes Sasin.


Jak podkreślił Paweł Majewski, prezes Enea S.A., modułowa energetyka jądrowa, jako bezpieczne, skalowalne i sterowalne źródło energii, może być istotnym filarem polskiego bezpieczeństwa energetycznego.


„Mam nadzieję, że uda nam się niedługim czasie, wspólnie z władzami, dostosować polski system prawny do takich rozwiązań” – podkreślił Tomasz Siwak, wiceprezes zarządu ds. handlowych ENEA S.A.


Jeden z kluczowych paneli pierwszego dnia dotyczył trwającej już fuzji PKN ORLEN z Grupą LOTOS. W czerwcu Komisja Europejska wydała ostateczną zgodę na przejęcie. Fuzja stanie się faktem na przełomie lipca i sierpnia, a w najbliższym czasie odbędą się walne zgromadzenia akcjonariuszy obu spółek. Trwają także przygotowania do połączenia z PGNiG na warunkach wskazanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Celem fuzji jest zbudowanie silnego koncernu multienergetycznego, który będzie w stanie konkurować na europejskim rynku paliw i energii. Rozszerzy to możliwości eksportu usług i towarów, a dzięki wykorzystaniu silnych stron wszystkich spółek wzrośnie wartość aktywów firmy.

Duża część pierwszego dnia poświęcona była sytuacji w Ukrainie. Zaproszeni eksperci dyskutowali jak pomóc Ukrainie w odbudowie jej potencjału gospodarczego, w tym systemowi opieki zdrowotnej, oraz likwidacji zniszczeń wojennych.


„Byliśmy częścią ZSRR i udało nam się w ciągu 30 lat dołączyć do wszystkich międzynarodowych formatów; rozwijamy naszą gospodarkę” – powiedziała Yuliia Svyrydenko, pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy.


Viktor Liashko, minister zdrowia Ukrainy, powiedział, że Polska może pomóc Ukrainie we wprowadzeniu wielu rozwiązań związanych z transferem informacji. „Przede wszystkim interesuje nas telemedycyna” – powiedział. W ogarniętej wojną Ukrainie zdalne porady lekarskie, nawet chirurgiczne, to nie przyszłość, ale teraźniejszość. „Dzisiaj chirurdzy muszą sobie radzić z przypadkami, z którymi wcześniej nie mieli do czynienie. Możliwość pomocy online to często sprawa życia i śmierci” - dodał.


Chęć uczestniczenia UE w odbudowie systemu ochrony zdrowia Ukrainy zadeklarowała Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. „Od wybuchu wojny wydaliśmy ponad 300 mln EUR na pomoc humanitarną – powiedziała. – Taką pomoc otrzymało ponad 8 mln osób, w Ukrainie i poza jej granicami. Udało nam się ewakuować pond 600 pacjentów”. Dodała, że nie trzeba czekać na koniec wojny, bo już teraz można zacząć odbudowę czy reformę systemu ochrony zdrowia. „Jesteśmy gotowi, żeby stanąć na czele wysiłku odbudowy, ale też wprowadzanych reform – powiedziała. – Wspieramy prezydenta Zelenskiego i jego ideę partnerstwa” - podsumowała.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii podkreślił, że informacja o statusie kandydackim Ukrainy, jeżeli chodzi o członkostwo w Unii Europejskiej, będzie stymulowała reformy i całą gospodarkę naszego sąsiada.

Dzisiaj dalszy ciąg Kongresu 590. Transmisje z paneli będą dostępne na kanale YouTube Kongresu.

 

 

Źródło informacji: Biuro Prasowe Kongres 590


POWIĄZANE

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

„Przyjęta przez Rząd nowelizacja ustawy biopaliwowej to cios w producentów rzepa...

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu może się przyczynić do wzrostu zainteresow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę