Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Zakaz importu żywego drobiu i surowych produktów drobiowych do Namibii

20 stycznia 2021
Zakaz importu żywego drobiu i surowych produktów drobiowych do Namibii

Służba weterynaryjna Republiki Namibii wprowadziła zakaz importu żywego drobiu i surowych produktów drobiowych oraz  żywego strusia i surowych produktów ze strusia na rynek Namibii w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce.

Ambasada RP w Pretorii poinformowała Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) o wprowadzeniu w dniu 15 stycznia 2021 r. przez Ministerstwo Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Leśnictwa Republiki Namibii zakazu importu i przewozów tranzytowych żywego drobiu, ptaków, surowych produktów drobiowych, żywego strusia oraz surowych produktów ze strusia z 10 krajów europejskich, w tym z Polski na wskazany rynek. Ww. zakaz nie obejmuje gotowanych produktów z mięsa drobiowego wywożonych z Polski na wskazany rynek na podstawie weterynaryjnego zezwolenia na przywóz.

Powodem wprowadzenia zakazu jest wystąpienie na terytorium naszego kraju ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Ograniczenia w imporcie obowiązują z mocą wsteczną i wynoszą 21 dni przed datą ogłoszenia zakazu ze względu na okres inkubacji choroby, który wynosi 21 dni, zgodnie z ustaleniami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Służba weterynaryjna Republiki Namibii poinformowała GIW, że wszystkie wcześniej wydane zezwolenia na przywóz i tranzyt zostały anulowane i wycofane ze skutkiem natychmiastowym oraz że ww. powiadomienie dotyczące zakazu wywozu zastępuje powiadomienie weterynaryjne dla importerów, które zostało wydane w grudniu 2020 r.

 

GIW


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 17 lutego 2021 r. do Ministra Roln...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie z Zagranicznym Biurem Handlowym w Da...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza II edycję Ogólnopolskiego Konk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę