Zachodniopomorskie/ Rekordowo wczesne zbiory winogron

22 sierpnia 2018
Zachodniopomorskie/ Rekordowo wczesne zbiory winogron

"Zbiory winogron zaczęliśmy miesiąc wcześniej niż zwykle" – powiedział PAP Jacek Turnau z winnicy w Baniewicach (Zachodniopomorskie). Jak zaznaczył, tegoroczna pogoda wpłynęła także na ilość i jakość owoców.

"Tegoroczne zbiory winogron są w województwie zachodniopomorskim niezwykłe. Niezwykłe jest przede wszystkim to, że odbywają się miesiąc wcześniej, niż normalnie" – powiedział PAP we wtorek współwłaściciel winnicy w Baniewicach Jacek Turnau. Wyjaśnił, że to ze względu na wyjątkową pogodę.

"Winogrona dojrzały szybciej nawet niż w Rheingau, regionie typowo winiarskim w Niemczech, choć co roku to tam zbiory rozpoczynały się wcześniej" – powiedział Turnau. Dodał, że według jego wiedzy także inne winnice w Polsce przygotowują się do zbiorów.

Współwłaściciel winnicy zaznaczył, że tegoroczna pogoda ma także wpływ na jakość winogron. "Dużo słońca i mała presja chorobowa spowodowały, ze winogrona są dobrej jakości, a ich plon jest wysoki" – podkreślił. Dodał, że zeszły rok "był trudny", a zbiory były mniejsze m.in. ze względu na wiosenne przymrozki.

Jak wyjaśnił Jacek Turnau, najszybciej dojrzała w tym roku odmiana "Solaris", z której powstaje białe wino wytrawne. "Ta odmiana – jak sama nazwa wskazuje – lubi słońce. Ma dużo liści, dzięki czemu szybko buduje cukier w gronach i szybko dojrzewa" - powiedział.

W winnicy rośnie 12 różnych odmian winogron. "Widzimy, że pogoda sprzyja im wszystkim, wszystkie dojrzewają w tym roku wcześniej i grona są bardzo dobrej jakości" – powiedział Turnau. "Owocuje już 20 ha z 28, które mamy" – zaznaczył.

Przy winobraniu w Baniewicach pracuje ok. 20 osób. Winogrona zbierane są ręcznie. Zbiory wszystkich odmian mają potrwać do końca października.

 

Elżbieta Bielecka (PAP)


POWIĄZANE

Polscy fani sportu z rakietą na korcie nie mają ostatnio powodów do narzekań. Na...

Porozumienie Rolnicze Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich występuje z APELEM ORG...

W niedalekiej przyszłości zrównoważone zarządzanie gospodarstwem stanie się obow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę