aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zachodniopomorskie gminy opracują wspólną strategię rozwoju OZE

14 lipca 2017
Zachodniopomorskie gminy  opracują wspólną  strategię rozwoju OZE

Dwadzieścia zachodniopomorskich gmin i powiatów przygotuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy Regionalną Koncepcję Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. Dokument będzie zawierał m.in. analizę potencjału energetycznego oraz opracowanie strategii produkcji energii z OZE w każdej z gmin.

Na Zamku Joannitów w Świdwinie w czwartek list intencyjny dotyczący współpracy przy stworzeniu Regionalnej Koncepcji Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii podpisali przedstawiciele zachodniopomorskich gmin oraz wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. Wśród partnerów projektów znaleźli się m.in.: powiaty drawski, łobeski i świdwiński, a także gminy: Czaplinek, Kamień Pomorski oraz Złocieniec.

Według wicemarszałka Sobieraja, „stosunkowa niska gęstość zaludnienia zmusza samorządy do poszukiwania możliwości ograniczenia m.in. kosztów związanych z wytwarzaniem i przesyłem energii elektrycznej”.

„Nie brakuje u nas wiatru i słońca, dlatego umiejętnie rozwijany sektor OZE może przyczynić się nawet do zbudowania niezależności energetycznej gminy” - zaznaczył.

W gminach, które znalazły się w projekcie, gęstość zaludnienia znacząco odbiega od średniej krajowej, co wiąże się z większymi kosztami dostępu do energii elektrycznej. Obszar objęty projektem obejmuje 3,6 tys. km kw. oraz 140 tys. osób.

Jak poinformował Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski, stworzona przez gminy koncepcja „będzie zawierała m.in. analizy potencjału energetycznego poszczególnych gmin; zweryfikowane zostaną aktualne plany zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną oraz paliwa gazowe, a także zostaną opracowane indywidualne rozwiązania dla poszczególnych gmin w zakresie produkcji energii z OZE”. Zaznaczono, że dokument ten obejmuje analizę sytuacji prawnej i rynkowej oraz uwarunkowania techniczne.

Opracowanie koncepcji wpisuje się w projekt Bałtyckie Obszary Energii, w którym obok woj. zachodniopomorskiego bierze udział 10 partnerów z ośmiu krajów, w tym m.in.: Skania, Tartu, Meklemburgia Pomorze Przednie i Agencja Energetyczna Południowej Szwecji. Ich działanie polega na stworzeniu narzędzi potrzebnych do rozwiązań konfliktów prawnych i krajobrazowych blokujących rozwój OZE.

Całkowita wartość projektu to 2,7 mln euro. Wkład Pomorza Zachodniego to blisko 230 tys. euro, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

(PAP)


POWIĄZANE

Na pierwszy rzut oka, pożyczki bez BIK mogą wydawać się bardzo dobrym rozwiązani...

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę