aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zabieg T2 w zbożach

5 maja 2024
Zabieg T2 w zbożach

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ze względu na wysoki udział tej grupy roślin w płodozmianie, który powoduję że presja ze strony patogenów jest bardzo duża. Rolnicy, aby w pełni ochronić swoje plantację przed patogenami muszą często wykonywać dwa , a w niektórych skrajnych przypadkach nawet 4 zabiegi fungicydowe. Jest to ściśle zależne od panujących w sezonie warunków pogodowych, miejsca zbóż w płodozmianie, oraz odporności roślin na poszczególne choroby.  Zabieg T2 jest drugim fungicydowym zabiegiem wykonywanym wiosną w okresie, w którym zboża są w fazie liścia flagowego.

Rola zabiegu T2

Drugi zabieg fungicydami stosowany w zbożach wiosną jest bardzo często podtrzymaniem ochrony fungicydowej z pierwszego zabiegu stosowanego w fazie strzelania w źdźbło, który ma za zadanie ochronić podstawę źdźbła oraz liście na początku wegetacji. Wykonuję się go zazwyczaj 4-6 tygodni po pierwszym zabiegu. Jego rolą jest ochrona liścia podflagowego i flagowego przed patogenami oraz wyniszczenie i wyleczenie infekcji powstałych od czasu wykonania pierwszego zabiegu. Liści flagowy w przypadku zbóż odpowiada bardzo często za wyprodukowanie ponad 50% plonu, więc jego ochrona jest bardzo potrzebna, aby uzyskać zadawalający plon. Ponadto brak ochronny i zainfekowanie łanu przez choroby może spowodować także spadek jakości ziarna, ponieważ, występujące w łanie patogeny w etapie kłoszenia mają ułatwioną drogę do zainfekowania kłosów, co powoduję spadek jakości, ale także plonowania.

Jakie choroby w tym etapie są najgroźniejsze?

Istnieje bardzo duża grupa chorób w uprawie zbóż. Do najgroźniejszych należą:

  • septorioza paskowana liści zbóż i traw – najintensywniej rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, oraz umiarkowanych temperaturach oscylujących w granicy 10-15 stopni celsjusza. Okres inkubacji choroby wynosi od tygodnia do dwóch tygodni.
  • brunatna plamistość liści - może spowodować spadek plonowania o nawet 50%. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna i umiarkowanie ciepła pogoda .
  • mączniak prawdziwy zbóż i traw – choroba ta towarzyszy uprawie zbóż od samego początku wegetacji wiosennej. Jej występowanie jest wyjątkowo duże w okresach wilgotnych. Nawet rosa potrafi być dobrymi warunkami do rozwoju tej choroby, a w przypadku występowania przekropnych opadów w nasłonecznieniem potrafi bardzo szybko rozprzestrzenić się wśród łanu.
  • rdza brunatna – do rozwoju tej choroby wystarczy rosa oraz nasłonecznienie wynoszące 5 godzin. Zakres temperatur jest również bardzo szeroki ponieważ, wynosi 12-24 stopnie. Do przemieszczenia się po sąsiednich plantacjach nie potrzeba zarodników, ponieważ jest ona bardzo dobrze roznoszona z wiatrem.
  • plamistość siatkowa jęczmienia – choroba rozwija się najlepiej w warunkach wilgotnej pogody oraz wysokich temperatur powietrza. Jest głównie rozprzestrzeniana przez porażone ziarna zbóż, oraz zainfekowane resztki pożniwne. Okres inkubacji tej choroby wynosi około 5 dni.
  • rynchosporioza – największe zagrożenie stanowi dla plantacji jęczmienia oraz żyta. Jest roznoszona główne z zainfekowanym materiałem siewnym, a innym jej źródłem infekcji są resztki pożniwne. Najlepszymi warunkami do rozwoju jest umiarkowane ciepło oraz wilgotność powietrza wynosząca około 80%. Infekcji sprzyjają także częste i obfite rosy oraz występujące co jakiś czas opady deszczu.

Zabieg T2 – wybierz skuteczne rozwiązanie

W przypadku drugiego zabiegu fungicydowego, który chroni w bardzo dużym stopniu potencjał plonotwórczy roślin oraz występujących z roku na rok coraz trudniejszych warunków pogodowych nie warto oszczędzać na tym zabiegu. Wybór środka oraz jego dawkę należy opierać na potencjale plonowania danej plantacji oraz stopniu zagrożenia łanu przez choroby grzybowe. W tym sezonie według nas warto postawić na jeden z dwóch produktów przeznaczonych do ochrony zbóż w zabiegu T2.

  • Priaxor – sprawdzone rozwiązanie na choroby zbóż do stosowania w fazie liścia flagowego. W jego składzie znajdują się dwie sprawdzone substancje czynne piraklostrobina i fluksapyroksad. Połączenie substancji z grupy strobiluryn oraz SDHI sprawia, że choroby są skutecznie zwalczane, a ponadto łan pozostaję przesz długi czas bardzo dobrze chroniony przed kolejnymi infekcjami. Ponadto substancję te przedłużają w roślinach efekt zieloności co przedłuża wegetację czyli fotosynteza może dłużej trwać co przekłada się na zwyżkę plonu. Środek ten można stosować zapobiegawczo i interwencyjnie w uprawi pszenicy ozimej jarej, jęczmienia ozimego i jarego oraz życie i przenżycie. Skuteczne działanie produktu jest już widoczne przy dawkowaniu od 0,75 do 1 l/ha.
  • Quenn- nowość w ochronie zbóż. Zawiera nową na rynku substancję czynną Inatreq Active. Działa zapobiegawczo do 6 tygodni oraz leczniczo do 7-10 dni. Dzięki swojej unikalnej formulacji jest bardzo odporny na zmywanie przez deszcz co ułatwia wykonywanie zabiegów podczas niepewnej pogody. Ponadto wyżej wymieniona formulacja zapewnia bardzo dobre rozprowadzenie preparatu po liściu oraz doskonałe wchłanianie w głąb rośliny. Dawkowanie preparatu wynosi od 1 do 1,5 l/ha w zależności od występującej presji chorób. Środek jest bardzo dobrze stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorobotówrczych.

W ostatnich latach ochrona zbóż jest coraz trudniejsza. Zabiegi fungicydami nie należą do najłatwiejszych, lecz dzięki wybraniu sprawdzonego przez profesjonalistów wariantu ochrony, można w skuteczny sposób poradzić sobie w ochronie zbóż i cieszyć się ze zdrowego łanu, który odwdzięczy się za tą ochronę skutecznym plonem.

zboża żniwa

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę