Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

XII Międzywojewódzki konkurs orki konnej w Piękocinie za nami

3 października 2021
XII Międzywojewódzki konkurs orki konnej w Piękocinie za nami

W dniu 24 września odbył się XII Międzywojewódzki konkurs orki zaprzęgiem konnym. Konkurs organizowany jest od samego początku wspólnie przez Dolnośląską i Wielkopolską Izby Rolnicze oraz partnerów. Konkursowi orki od 4 lat towarzyszy również festiwal dyni. Naszą Izbę, w tym roku reprezentował Pan Łukasz Rojda, Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu. Łukasz był członkiem komisji konkursowej oraz miał przyjemność wręczać nagrody w imieniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej i jej Prezesa Pana Piotra Walkowskiego.

W konkursie wzięło udział 12 oraczy, po 6 z każdego województwa. Każdy oracz miał wyznaczoną bruzdę, wzdłuż której musiał dwukrotnie przejechać. Komisja oceniała czas przejazdu, dokładność i fachowość wykonanej orki oraz wrażenie ogólne i strój oracza. Konkurs wygrał Pan Jan Gryglewicz, któremu serdecznie gratulujemy.

Warto wspomnieć, że orka jest podstawowym zabiegiem uprawowym przywracającym sprawność produkcyjną gleby. Polega na częściowym lub całkowitym odcięciu od calizny pasa roli (skiby) a następnie odwróceniu i pokruszeniu. Wykonywana jest w celu przykrycia resztek pożniwnych. Pozostawione i nie przykryte na powierzchni gleby resztki oraz uprawa zbóż po sobie jest miejscem rozwoju grzybów i szkodników. Orka przyczynia się również do częściowego niszczenia chwastów poprzez głębokie przykrycie nasion lub rozłogów. Oczywiście w dzisiejszych czasach wykonuje się ją przy użyciu nowoczesnych maszyn i urządzeń. Ponadto orka powoduje wydobycie koloidów z głębszych warstw i wymieszanie ich z powierzchniowymi, rozluźnienie i zwiększenie porowatości gleby a tym samym poprawienie aktywności biologicznej oraz zwiększenie strefy wzrostu korzeni. Coraz częściej spotykane są systemy bezorkowe uprawy.

Z pewnością warto jednak pielęgnować i przekazywać tradycję i umiejętność orki konnej młodszemu pokoleniu. W konkursie wzięli udział między innymi dziadek i jego wnuczek, Panowie Józef i Robert Rękosiewicz. Pan Józef użyczył również swojego konia, kilku innym uczestnikom konkursu, za co należą mu się podziękowania i nagroda fair play.

 

 

źródło: WIR


POWIĄZANE

Fragment opinii Jacka Zarzeckiego: „Wprowadźmy europejski podatek na mięso” – 4 ...

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę