Najnowsze prognozy FAO zakładają, że w 2016 roku w skali całego świata eksport masła może wzrosnąć o 4,6% do 989 tys. ton. Ceny masła w minionym roku spadały wraz z cenami innych przetworów mlecznych. Do połowy 2016 r. odnotowano 45% spadek ze szczytowej wartości 4853 USD za tonę w styczniu 2014 r. do 2657 USD za tonę w czerwcu.
Niskie ceny stymulują obecnie zapotrzebowanie importowe, które generowane jest głównie przez Chiny, USA, Arabię Saudyjską, Egipt, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Malezję.
W 2016 roku obserwowany był także wzrost wysyłek masła do Rosji, natomiast w UE traktowanej jako jednolity rynek jest pod tym względem stabilnie. Z tytułu wzrostu popytu światowego największe korzyści może odnieść właśnie Unia Europejska, której wzrost produkcji przy korzystnym kursie wymiany (USD do EUR) przyczynia się do zwyżki sprzedaży zagranicznej.
Wysyłki masła w 2016 roku zwiększa także Białoruś, której ożywiona wymiana handlowa z Rosją prowadzi do wzrostu eksportu masła trzeci rok z rzędu.
W przypadku Nowej Zelandii, oczekiwana jest stabilizacja i prognozuje się, że w całym 2016 roku wywóz masła powinien osiągnąć poziom ok. 505 tys. ton.
Z kolei w USA, zwiększona kosztem masła produkcja serów i jogurtów przy silnym popycie wewnętrznym na ten tłuszcz prowadzi do wysokich cen masła i ograniczenia dostaw.
FAMMU/FAPA na podst.: FAO, OECD