W sierpniu br. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 165,6 pkt i wobec zmienionego indeksu z lipca wzrósł o 1,9% (3,2 pp.). W skali roku żywność na świecie podrożała o 6,9%. Sierpniowa wartość indeksu jest najwyższa od maja 2015 r. Podwyższyły się ceny prawie wszystkich towarów wchodzących w skład indeksu, z wyjątkiem zbóż, które były o 3% tańsze niż w lipcu. Najbardziej podrożały artykuły mleczarskie (+9%), oleje roślinne (+7%), a w mniejszym stopniu cukier(+3%) i mięso (+0,3%).
Ceny mięsa były jeszcze o 5% niższe niż przed rokiem. Umocniły się nieznacznie notowania mięsa owczego, drobiowego i wieprzowego, natomiast wołowina potaniała. Ograniczona podaż wieprzowiny w UE i mięsa owczego w Oceanii, a także zwiększone zapotrzebowanie na drób, głównie ze strony Azji, przyczyniały się do umocnienia cen tych gatunków mięsa. Jednocześnie odbudowa produkcji wołowiny w USA spowodowała zmniejszenie popytu importowego i wpłynęła na spadek cen na rynku światowym.
Sezonowy spadek cen zbóż był związany z zakończeniem zbiorów pszenicy na półkuli północnej, prognozami wysokich zbiorów kukurydzy w USA oraz obfitą podażą pszenicy niskiej jakości, która może konkurować z kukurydzą w składzie mieszanek paszowych.
FAMMU/FAPA na podst. FAO z dn. 08.09.16