aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wzrost cen energii:Jest projekt ustawy o pomocy dla firm

23 września 2022
Wzrost cen energii:Jest projekt ustawy o pomocy dla firm

Proponowane przepisy zostały opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji. Odnoszą się do sytuacji przedsiębiorstw, których funkcjonowanie opiera się w znacznym stopniu na wykorzystaniu energii. Plan pomocowy obejmuje ten i kolejne dwa lata. Jeszcze na 2022 rok urzędnicy zapisali kwotę ponad 5 mld zł.

Projekt dodany w serwisie Legislacja.rcl.gov.pl określa zasady udzielania pomocy tzw. firmom energochłonnym – w związku z trudną sytuacja na rynku energii. Uzasadnieniem inicjatywy jest fakt, że agresja Rosji na Ukrainę spowodowała wyraźny wzrost cen prądu i gazu w porównaniu ze stawkami z ubiegłego roku. Średnia cena prądu w lipcu wynosiła 1126 zł za MWh – to prawie 200% więcej niż przed rokiem. Z kolei średnia cena gazu to 824 zł za MWh – i wzrost rdr o blisko 400%. Dane pochodzą z Towarowej Giełdy Energii.

Szczegóły pomocy

Rządowy projekt przewiduje, że w 2022 roku do przedsiębiorców trafi 5,08 mld zł. W 2023 będzie to 8,2, a w kolejnym roku – 4,1 mld zł. Żeby wsparcie zaczęło być wypłacane, rada ministrów może uchwałą przyjąć program konkretnej akcji pomocowej, określając formę, kryteria, sposób obliczania kwoty i inne warunki. Potem zainteresowane firmy muszą złożyć wnioski. Jeśli zgłoszenia sumarycznie będą opiewały na wyższą kwotę niż dostępna, wypłaty zostaną obniżone tak, aby zmieściły się w maksymalnym limicie dla danego programu. Przedsiębiorstwo ubiegające się o pomoc musi zgodzić się na kontrolę dotyczącą skali pomocy i prawidłowości jej rozliczenia.

Idea

Autorzy przepisów tłumaczą, że wsparcie ma sens nie tylko “indywidualny”, ale też systemowy:

Ponieważ gaz ziemny i energia elektryczna wykorzystywane są praktycznie we wszystkich gałęziach gospodarki, ich ceny mają przełożenie na ogólną inflację, powodując wzrost cen wszystkich dóbr konsumpcyjnych i mniejszą siłę nabywczą Polaków. Nagły wzrost cen gazu ziemnego i energii elektrycznej wpływa znacząco na rentowność, a także konkurencyjność polskich przedsiębiorstw przemysłowych. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zachodzi pilna potrzeba udzielenia wsparcia finansowego polskim firmom w oparciu o programy rządowe w latach 2022-2024 z tytuł wzrostu cen energii i gazu ziemnego, co pozwoli im utrzymać płynność, rentowność, miejsca pracy i zdolności produkcyjne w najbardziej trudnych momentach – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Pieniądze zapisane w tej inicjatywie pochodzą z Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji oraz z budżetu państwa.

 

źródło: Platforma Przemysły Przyszłości

 

autor: Sylwia Gliwa


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę