aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wyprawa morska na Preikestolen

9 marca 2017
Wyprawa morska na Preikestolen

Skalna ambona Preikestolen to jeden z turystycznych symboli Norwegii i jedna z największych atrakcji przyrodniczych na świecie, zamieszczana na tzw. bucket list – liście miejsc, które warto zobaczyć za życia. Wiosna to dobra pora na zobaczenie tego cudu natury na własne oczy - to najmniej deszczowy okres w Norwegii i dodatkowo tylko o tej porze możemy skorzystać z rejsu Fjord Line połączonego z trekkingiem na słynną skalną półkę.

Preikestolen - ambona nad Lysefjordem niedaleko Stavanger to nie tylko atrakcja norweskich gór, ale całego kraju. Co roku stawia tu swoje stopy i wykonuje selfie ponad 100 tys. turystów. Szlak na Preikestolen jest dosyć malowniczy, bardzo dobrze przygotowany, po drodze mija się małe jeziorka, duże głazy skalne, jednak tę ponad 2-godzinną trasę pokonuje się po to, żeby zobaczyć widok ze skalnej półki na rozciągający się w dole fiord. Aby zobaczyć tę słynną norweską atrakcję można wybrać podróż samolotem, można też pomyśleć o mniej oczywistej ale bardzo atrakcyjnej formie dostania się na miejsce, czyli podróży morskiej.  W sezonie wiosennym (kwiecień – maj- czerwiec - wybrane dni)  Fjord Line oferuje rejs z trekkingiem na skalną półkę.  Pakiet obejmuje 3-dniowy rejs na trasie Hirtshals - Stavanger połączony z transportem autokarowym pod szlak na Preikestolen. Dzięki temu nie tylko zobaczymy Preikestolen, ale też przeżyjemy morską przygodę na pokładzie jednego z najnowocześniejszych promów w Skandynawii. Wszystko co musimy zrobić to dojechać samochodem do duńskiego portu w Hirtshals.

Koszt jak polskie warunki jest niewysoki, na norweskie wręcz śmiesznie niski, bo za około 400 zł od osoby (94 euro) mamy zagwarantowany rejs morski, dwa noclegi i co ważne transport do i ze szlaku na Preikestolen. Przy założeniu, że taką wycieczkę weekendową chcielibyśmy odbyć lecąc samolotem musimy doliczyć koszty noclegu i przejazdów autobusowych z lotniska i z powrotem. Za same połączenia autobusowe w dwie strony: z lotniska do Stavanger, ze Stavanger do Fiskepiren (przeprawa promowa) i z Fiskepiren do Tau i z powrotem zapłacimy około 300 zł. Tylko za autobusy!

Morska wyprawa na Preikestolen rozpoczyna się o 20:00 z portu w Hirtshals, dokąd z Polski dojeżdżamy wygodnymi (i ciągle jeszcze bezpłatnymi) autostradami przez Niemcy. Rano następnego dnia o 6:30 docieramy do portu Risavika pod Stavanger, skąd autobus zabiera nas do centrum miasta, następnie przesiadamy się na prom, po krótkiej przeprawie do Tau wskakujemy do autobusu wycieczkowego (trzeba zabrać ze sobą potwierdzenie opłacenia biletu na autobus otrzymane od Fjord Line), który zawozi nas pod schronisko Preikestolen Mountain Lodge. Przed 9:00 wyruszamy na szlak i mamy całe popołudnie na spokojne przejście szlaku na Preikestolen, nacieszenie się wspaniałymi widokami i powrót. Na koniec wędrówki autobus o 16:00 zabierze nas spod schroniska do Stavanger, można wybrać wcześniejszy autobus  o 14:00 i zwiedzić starówkę w Stavanger.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę