aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wykorzystanie Ekologicznych Biopaliw w Polsce

15 kwietnia 2021
Wykorzystanie Ekologicznych Biopaliw w Polsce
Newseria Biznes

Mimo iż Polska jest w czołówce producentów certyfikowanego pelletu drzewnego i pellet drzewny stanowi najbardziej opłacalne rozwiązanie nie tylko dla środowiska, ale i naszego portfela, to jednak cały czas brakuje świadomości i wiedzy nt. tego ekologicznego biopaliwa. Dlaczego tak się dzieje?

 

W warunkach krajowych energia ze źródeł odnawialnych obejmuje zdywersyfikowanej źródła tj. energię promieniowania słonecznego, wody, wiatru, zasobów geotermalnych, energię wytworzoną z biopaliw stałych, biogazu i biopaliw ciekłych, a także energię otoczenia pozyskiwaną przez pompy ciepła. Według raportu GUS z 2019 r., struktura pozyskania energii ze źródeł odnawialnych dla Polski wynika przede wszystkim z charakterystycznych dla naszego kraju warunków geograficznych i możliwych do zagospodarowania zasobów. Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych w Polsce w 2019 r. pochodzi w przeważającym stopniu z biopaliw stałych (65,56%), energii wiatru (13,72%) i z biopaliw ciekłych (10,36%). Natomiast łączna wartość energetyczna pozyskanej energii pierwotnej ze źródeł odnawialnych w Polsce w 2019 r. wyniosła 396 498 TJ.

 

Czym są biopaliwa stałe?

Biopaliwa stałe obejmują organiczne, niekopalne substancje o pochodzeniu biologicznym, które mogą być wykorzystywane w charakterze paliwa do produkcji ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej, czyli tzw. biomasę. Podstawowym biopaliwem stałym jest drewno opałowe, występujące najczęściej w postaci drewna kominkowego czy zrębki drzewnej, ale także formy sprasowane, a więc brykiety, czy pellety drzewne, które wytwarzane są głównie z pozostałości z przemysłu drzewnego w postaci trociny drzewnej.

 

Wykorzystywanie biopaliwa ma szereg zalet. Dla przykładu, w wyniku spalania pelletu drzewnego pozostaje bardzo nieznaczna ilość organicznego popiołu (do 0,7 %), który można wykorzystać jako nawóz naturalny do roślin doniczkowych. Podczas spalania pelletu drzewnego do atmosfery emitowana jest również znacznie mniejsza ilość substancji szkodliwych oraz gazów cieplarnianych, w porównaniu z weglem czy ekogroszkiem. Oznacza to o wiele bardziej przyjazny dla środowiska proces spalania - podkreśla Marcin Łazicki z firmy Maximer.

 

Co więcej, sam koszt zakupu instalacji grzewczej dedykowanej do spalania pelletu drzewnego jest zbliżony do kosztów instalacji olejowej czy gazowej. Ważnym argumentem są natomiast oszczędności w późniejszej eksploatacji instalacji grzewczej. Dodatkowo instalacje takie są praktycznie bezobsługowe.

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę