Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wywiad z Jarosławem Mormułem - prezesem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Skrzypiec.

15 lutego 2012


Minął już prawie miesiąc odkąd czeska Inspekcja Sanitarna zakazała importu jaj z Polski.
Zakaz dotyczy 470 tysięcy jaj pochodzących z ferm, które dysponują niewłaściwymi pomieszczeniami dla kur - niosek. Tymczasem przepisy dotknęły wielu hodowców, którzy zmodernizowali swoje fermy według nowych przepisów. Restrykcje spotkały też naszych hodowców ze strony słowackich odbiorców jaj.

Rozmawiamy z Jarosławem Mormułem – prezesem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Skrzypiec.



Wiemy o zakazie eksportu jaj do Czech, ale okazuje się, że na na Słowację też nie można wysyłać?

Jarosław Mormuł: - Od dwóch i pół roku eksportujemy 25% naszej produkcji, głównie na Słowację. 10 stycznia musieliśmy wstrzymać eksport jaj. Kontrahent miał problemy: tamtejsze służby weterynaryjne, w ślad za czeskimi podjęły działania lobbujące własnych producentów, co jest niezgodne z duchem wolnego handlu w Unii Europejskiej. Czesi w ogóle zakazali importu jaj z Polski, niezależnie od tego, czy ferma jest zmodernizowana w 100%, czy też nie, czy hoduje jaja w klatce czy ściółkowe. Natomiast Słowacy zakazują importu z fermy, która posiada dwa systemy chowu: spełniający najnowsze wymogi i niespełniający. Zakup jaj z chowu w starej klatce został dopuszczony przez pierwszych sześć miesięcy tego roku. My zlikwidowaliśmy hodowlę w starych klatkach: mamy cztery nowe hale, jaja są prawidłowo produkowane i oznakowane, ale ten wolny handel wciąż nie został odblokowany.



Ale Wy dostosowaliście produkcję do nowych unijnych przepisów.

Jarosław Mormuł: - Od kilku lat modernizujemy fermę jaj. Wymieniliśmy technologię na czterech z sześciu hal. W pozostałych dwóch zaprzestaliśmy hodowli. Liczymy, że do końca czerwca tego roku zmodernizujemy fermę w 100%. Co ciekawe, zakupiliśmy klatki w Czechach. Te milionowe nakłady, które ponieśliśmy, zainwestowaliśmy w Czechach i oczekiwali byśmy, aby jajko u nas produkowane znalazło odbiorcę w całej Unii.



Czy przyjęliście jaja, których nie mogliście wysłać na Słowację z powrotem na fermę?

Jarosław Mormuł: - Były próby, aby oddać nam jaja, które nie mogły być wwiezione na Słowację. Ja na to absolutnie nie mogłem się zgodzić. Taka jest procedura: mamy kontrolę nad swoim towarem co do higieny i jakości do chwili opuszczenia naszego magazynu. Poza tym przepisy zabraniają ponownego przyjmowania jaj.



Jak poradziliście sobie z jajami, które wysyłaliście na eksport?

Jarosław Mormuł: - Poradziliśmy sobie. Każdy może jednak odpowiedzieć na pytanie, jak trudno jest znaleźć kontrahenta na tak dużą skalę. Wymagało to wielu miesięcy wysiłku i współpracy. My pielęgnowaliśmy ten układ, dostarczaliśmy towar na czas i kosztowało to nas sporo. Teraz nadszarpnięto nasze zaufanie. Mój klient rozumie tę sytuację, ale wiadomą rzeczą jest, że ktoś wszedł w nasze miejsce.



Czy otrzymaliście jakąś pomoc ze strony Rządu?

Jarosław Mormuł: - Spotkaliśmy się z Głównym Lekarzem Weterynarii, również Minister Sawicki został poinformowany o całej sytuacji, ale do dziś nic się nie zmieniło w zakresie handlu z Czechami i Słowakami. Wydaje mi się, ze Polski Rząd powinien interweniować w Brukseli i powinny być podjęte normalne procedury unijne, aby odblokować handel.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Rolnicy blokowali przejście graniczne na granicy z Ukrainą od soboty. W szczegól...

– Przywitałem decyzję Prezydenta Bidena z dużą radością i ulgą, ponieważ uważam,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę