8 sierpnia przedstawiciele Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp., uczestniczyli w uroczystościach lokalnych zorganizowanych w województwie lubuskim w miejscowościach Przyborów, Osiecznica i Murzynowo.
W Murzynowie odbyło się Święto Warty – Piknik Dialogu Usystematyzowanego, pod patronatem prezesa ARR – Radosława Szatkowskiego. Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Związek Młodzieży Wiejskiej.
Na zaproszenie związku w uroczystości przedstawiciele Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp.: Leopold Owsiak –dyrektor OT, Lech Górnik – główny specjalista Sekcji Informacji i Promocji oraz Adam Kałakuka - główny specjalista Sekcja Kontroli Technicznych zorganizowali stoisko informacyjno – promocyjne, gdzie uczestnicy Pikniku mogli otrzymać materiały na temat mechanizmów i programów realizowanych przez Agencje Rynku Rolnego.
Impreza zgromadziła aktywnie społecznie młodych ludzi, polityków, znanych osobistości oraz osób zainteresowanych rozmowami o sprawach publicznych i wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Przygotowano debaty na kluczowe tematy dla młodzieży, konkursy i warsztaty związane z Dialogiem Usystematyzowanym, które były transmitowane w lokalnych mediach, tj. radio Zachód, Telewizja Polska S.A Oddział w Gorzowie Wielkopolskim. Celem imprezy była także promocja wśród mieszkańców województwa i województw ościennych, a w szczególności dzieci i młodzieży, zdrowego i aktywnego trybu życia oraz tradycji rolniczych i rybackich.
W Przyborowie na zaproszenie Wójta Gminy Słońsk Janusza Krzyków, Leopold Owsiak – dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. i Lech Górnik – główny specjalista Sekcji Informacji i Promocji, uczestniczyli w Święcie Ryby - międzynarodowe spotkanie w chyży rybackiej – Przyborów 2015”. W trakcie imprezy organizatorzy informowali o osiągnięciach hodowli ryb słodkowodnych, a także o nowych sposobach wędkowania na kanałach i rzece.
Podczas imprezy rozegrano liczne konkurencje, jak np. „pływanie byle czym”, „najlepsza potrawa rybna”, można było również zobaczyć pokazy modeli pływających i latających, sprzętu do nurkowania i pokazy płetwonurków, warsztaty garncarskie.
W święcie uczestniczyli: Wicemarszałek Lubuski, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Starostowie, Wójtowie okolicznych powiatów i gmin, Dyrektorzy ARiMR, ANR, Izb Rolniczych, ODR, zwiedzający.
W Osiecznicy już po raz odbyło się Lubuskie Święto Karpia. Celem imprezy jest promowanie produktów i potraw ze świeżej ryby wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców województwa lubuskiego. Lubuskie święto karpia organizowane jest cyklicznie od ośmiu lat. Rokrocznie impreza ta gromadzi około 3 tysięcy smakoszy lubuskich ryb, nie tylko z województwa, ale także mieszkańców przygranicza Brandenburgii i także w tym roku zwiedzający nie zabrakło.
Organizatorem wydarzenia był Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Krośnieńsko - Gubińskiej Grupy Rybackiej. Jednym z głównych punktów programu przedsięwzięcia był konkurs kulinarny na "Najsmaczniejszą potrawę z karpia", mający na celu promowanie potraw z ryb, jako lokalnego dobra, przyrządzanych metodami tradycyjnymi. Agencja Rynku Rolnego ufundowała nagrody dla laureatów konkursu.
Udział przedstawicieli ARR w tym wydarzeniu pomogło podkreślić walory zdrowotne spożywania ryb i produktów rybnych w diecie człowieka. Województwo lubuskie posiada duży potencjał umożliwiający produkcję ryb różnego gatunku, od pstrąga potokowego po karpia królewskiego z uwagi na dużą powierzchnię jezior, stawów, rzek. Stąd priorytetem OT było zachęcenie społeczności lokalnej do częstszego spożywania ryb słodkowodnych.
6149920
1