Politycy PSL złożyli w niedzielę w Rzeszowie kwiaty pod tablicą na budynku, gdzie 120 lat temu powstało Stronnictwo Ludowe. Zdaniem szefa klubu parlamentarnego PSL Jana Burego, to od tego wydarzenia datuje się historia polityczna ruchu ludowego.
Stronnictwo Ludowe zostało powołane 28 lipca 1895 r. w Rzeszowie przed wyborami do sejmu galicyjskiego i parlamentu austriackiego.
Bury zaznaczył, że choć nie było wówczas na mapie Polski, jest to jedna z najważniejszych dat dla kraju. „Była to pierwsza polska partia polityczna” - dodał.
Przewodniczący ludowców na Podkarpaciu podkreślił też, że od tego czasu datuje się historia politycznego ruchu ludowego. „Ruchu, który miał różne nazwy, ale zawsze był w nich przydomek ludowy i prawie zawsze słowo +polskie+. Bo stronnictwo zawsze było narodowe, chrześcijańskie i było blisko ludzkich spraw” - mówił na konferencji prasowej przed budynkiem, gdzie założone zostało Stronnictwo Ludowe.
Bury przypomniał również, że to przedstawiciele ludowców stawali na czele rządów w czasach II RP. Wymienił m.in. postać Wincentego Witosa, który był trzykrotnie premierem rządu. Dodał, że to ludowcy wspólnie z innymi partiami odbudowali Polskę po rozbiorach i zniszczeniach I wojny światowej. „W trakcie II wojny światowej to ludowcy stworzyli największą chłopską armię podziemną Europy” - powiedział szef klubu PSL w Sejmie.
„Politycy PSL współtworzą rzeczywistość polityczną Polski w ostatnich 25 latach. Politycy PSL pełnili w tym czasie funkcje premiera, marszałków Sejmu i Senatu. Przez ten czas wspólnie budowaliśmy Polskę bezpieczniejszą, dostatniejszą i mądrzejszą” - podkreślił Bury.
Pytany przez dziennikarzy o jesienne wybory parlamentarne, Bury odpowiedział, że liczy na wynik dwucyfrowy. „Czy to będzie 10 czy 15 procent pokażą wyniki 25 października. Przygotowujemy listy do Sejmu i Senatu, będą one mocne. Znajdzie się na nich wielu obecnych polityków, ale będzie też dużo samorządowców, będzie też dużo kobiet, bo w tej 120 – letniej historii było ich mało, teraz czas na kobiety” - zapowiedział b. wiceminister Skarbu Państwa.
Zdradził, że wśród kandydatek PSL na Senatora na Podkarpaciu będzie m.in. Magdalena Andrzejak – komendantka wojewódzka Ochotniczych Hufców Pracy w Rzeszowie oraz radna PiS w sejmiku woj. podkarpackiego Lidia Błądek. „Pani Błądek albo wystartuje z naszych list, albo jako niezależna, ale z naszym poparciem” - dodał Bury.
Skomentował również apel Beaty Szydło do prezydenta Andrzeja Dudy o dopisanie do wrześniowego referendum trzech pytań. Zdaniem Burego, nie ma takiej możliwości i dlatego – w jego ocenie – nie będzie ono rozszerzone.
Pod tablicą na budynku, gdzie odbyło się zebranie założycielskie Stronnictwa Ludowego w niedzielę kwiaty złożyli m.in. wicewojewoda Grażyna Borek, posłowie PSL Mieczysław Kasprzak i Dariusz Dziadzio oraz radni klubu PSL w sejmiku województwa podkarpackiego.
6148427
1