Unia Europejska przyczynia się do rozkwitu kultur państw członkowskich, w poszanowaniu ich różnorodności narodowej i regionalnej, równocześnie podkreślając znaczenie dziedzictwa kulturowego.
Istotnym składnikiem obyczajów i tradycji są przepisy kulinarne wykorzystujące naturalne bogactwa, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kapustę kiszono, ze świeżych owoców robiono kompoty, soki i powidła, ogórki marynowano, botwinkę pasteryzowano, własnoręcznie złowione ryby wkładano do zalewy i zamykano w słojach.
Bogactwa naturalnego i kulturowego trzeba strzec dla następnych pokoleń. Jednym z takich „strażników” jest konkurs „Skarby Europy zaklęte w szkle”, który pokazuje, że tradycja robienia przetworów jest nadal aktualna w wielu domach.
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz działające przy Izbie Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie i Olecku; we współpracy z Agencją Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Olsztynie zapraszają wszystkich, którzy potrafią wyczarować niepowtarzalne smaki naszego regionu i zatrzymać je w słoikach do udziału w IV edycji konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”.
Celem konkursu jest promocja przetworów domowych wykonanych z owoców, warzyw, runa leśnego zebranych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.
Konkurs jest współfinansowany przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, Agencję Rynku Rolnego oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach dotacji dla punktów informacji publicznej „Sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct" w latach 2013-2017.
W konkursie mogą uczestniczyć osoby fizyczne oraz organizacje zrzeszające osoby fizyczne (np. stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich itp.), które prześlą kartę zgłoszenia do dnia 30 września 2015 roku, a następnie dostarczą zgłoszone przetwory do dnia 23 października 2015 roku do biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Olsztynie/Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Olsztyn. Konkursowe przetwory można również dostarczyć do jednego z biur terenowych Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Bartoszycach, Elblągu, Giżycku, Nowym Mieście Lubawskim, Olecku lub Szczytnie.
Wręczenie nagród będzie miało miejsce w listopadzie 2015 roku. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody!
Szczegółowe informacje na stronach internetowych organizatorów konkursu: www.wmirol.org.pl www.europedirect-olsztyn.pl www.europedirect-olecko.pl i www.arr.gov.pl – serdecznie zapraszamy!
Rady dobrej gospodyni:
Komisja konkursowa będzie oceniać produkty według następujących kryteriów:
- „Pierwsze wrażenie” – czyli wygląd, estetyka, opakowanie itp.
- Walory smakowe i zapachowe.
- Cechy wyróżniające produkt spośród innych (jakość, atrakcyjność, związek z regionem, oryginalna nazwa itp.).
- Spełnienie wymogów określonych regulaminem i tematyką konkursu (wykorzystanie lokalnych surowców).
Warto zatem zadbać, by ze słoików i zakrętek (jeśli nie są nowe) usunąć wszelkie pozostałości starych etykiet i dat przydatności do spożycia. Wykorzystując stwierdzenie „człowiek zaczyna jeść oczami” należy zadbać o odpowiednie oznakowanie i udekorowanie przetworów. Oryginalna nazwa nie zawsze musi być „warmińsko-mazurska” – przecież mazurskich prawdziwków, czy warmińskich powideł do konkursu może być zgłoszonych bardzo dużo. Konkurs promuje przetwory przyrządzone w oparciu o surowce pochodzenia lokalnego.
Z tego względu nie przyjmujemy do konkursu przetworów z ananasów, mandarynek, pomarańczy itp. Jeśli natomiast do wykonania danego produktu niezbędny jest keczup, można go zastąpić pikantnym sosem pomidorowym przyrządzonym we własnej kuchni. I ostatnia już rada: nie warto przygotowywać przetworów „na ostatnią chwilę”, specjalnie na konkurs, gdyż niektóre przetwory potrzebują czasu, by nabrać tego charakterystycznego smaku. Nie warto zgłaszać nowych, jeszcze niewypróbowanych przepisów, po prostu mogą się nie udać, a poczciwy dżem truskawkowy, czy konfitura z wiśni mogą stać się prawdziwym hitem!
6140206
1