Panie Dyrektorze minęły dwa lata jak Agencja Rynku Rolnego otrzymała akredytacje agencji płatniczej i administruje nie tylko mechanizmami finansowymi z budżetu krajowego, ale również wybranymi mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.
Piotr Skrzypniak: - Tak Agencja w ramach swojej działalności obsługuje 52 mechanizmy w tym ponad 30 które pozwalają uzyskać dopłaty dla rolników i firm przetwórczych z Unii Europejskiej. Wszystkie one w ramach Wspólnej Polityki Rolnej mają zabezpieczać opłacalność produkcji rolnej oraz przetwórstwa .
Jak wygląda wykorzystanie tych funduszy?
Piotr Skrzypniak: - Przez ten okres czyli od 2004 roku w ramach tych mechanizmów wypłacono około 850 MLN ZL ze środków unijnych. Warto zaznaczyć, ze największa część z tego to dopłaty do cukru około 400 mln, a pozostałe to refundacje wywozowe. Generalnie zarówno rolnicy jak i przetwórcy chętnie sięgają po mechanizmy obsługiwane przez ARR. Jednak na podstawie doświadczeń tych dwóch lat mogę stwierdzić, ze cześć mechanizmów jest jakby mniej lub nawet w ogóle znana przez oba te segmenty.
Jakie to mechanizmy ?
Piotr Skrzypniak: - Są to tak zwane mechanizmy nietypowe np. Dopłaty do skrobi wykorzystywanej na cele niespożywcze lub dopłaty do cukru wykorzystywanego w przemyśle chemicznym – np. farmaceutycznym, kosmetycznym czy budowlanym. Przetwórca który chce ubiegać się o dopłaty produkcyjne powinien zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców Agencji Rynku Rolnego oraz posiadać aktualne świadectwo autoryzacji zakładu przetwórczego lub produkcyjnego. Wszystkie szczegółowe informacje są zawarte na stronie internetowej ARR, na którą serdecznie zapraszam, gdyż są to programy nie do końca znane na rynku a bardzo ciekawe i dające możliwości nie tyko przetwórcom spożywczym.
A programy promocyjne ?
Piotr Skrzypniak: - Rzeczywiście możliwość pozyskania środków na finansowania tych działań stwarza mechanizm „Wsparcie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych” administrowany przez Agencje Rynku Rolnego. Warto zaznaczyć ze w mechanizmie tym można uzyskać do 80 % faktycznie poniesionych kosztów netto. Program obsługuje rynek wewnętrzny UE i tu wnioski można składać nie później niż do 30 listopada każdego roku, a zatem jeszcze tylko trzy miesiące. Oraz rynek zewnętrzny gdzie termin składania wniosków mija 31 marca każdego roku kalendarzowego. Obecnie w Polsce realizowane są trzy programy : dwa promocyjne oraz jeden informacyjny. Uzyskały one dofinansowanie na poziomie 2,8 mln Euro. W dobie wolnego rynku oraz jego globalizacji producenci rolni są zmuszeni prowadzić intensywne działania promocyjne dotyczące własnych produktów. Realizacja ich wymaga dużych nakładów finansowych. Mechanizm ten daje możliwość rozszerzenia kontaktów handlowych, zdobywanie nowych rynków zbytu a co za tym idzie wzrost sprzedaży. Jeśli można wiec takie akcje zrealizować przy pomocy środków unii to dlaczego nie ?
Panie Dyrektorze na koniec może jeszcze dwa słowa odnośnie kwot mlecznych. Ostatnio ten temat wywołuje dużo emocji ?
Piotr Skrzypniak: - W roku kwotowym 2005/2006 krajowa kwota hurtowa została przekroczona o 287,6 mln kg. Stopień wykorzystania krajowej ilości referencyjnej dla dostawców hurtowych wyniósł 103,32 %. Tym samym, zgodnie z obowiązującym prawem, opłata za przekroczenie indywidualnej kwoty dla poszczególnych producentów musiała zostać określona na poziomie 55,75 zł za 100 kg przekroczenia. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, dyrektorzy Oddziałów Terenowych Agencji Rynku Rolnego zobowiązani byli wydać decyzje w sprawie należnej opłaty w odniesieniu do osób, które przekroczyły swoją indywidualną kwotę. Przewidując przekroczenie krajowej kwoty, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął działania zmierzające do zmniejszenia skutków finansowych z tytułu przekroczenia krajowej kwoty. W wyniku tych działań Komisja Europejska wyraziła zgodę na: 1) zwiększenie krajowej kwoty hurtowej o niewykorzystaną rezerwę kwoty bezpośredniej tj. o około 85 mln kg; 2) przesunięcie terminu zapłaty opłaty wyrównawczej do końca października bieżącego roku. Powyższe decyzje staną się obowiązujące z chwilą ich opublikowania w dziennikach urzędowych Komisji Europejskiej, co przewidywane jest w III i IV kwartale bieżącego roku. W związku z powyższym Pan Andrzej Lepper - Wicepremier Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pośrednictwem ARR zwrócił się do podmiotów skupujących z apelem o wstrzymanie jednorazowego potrącenia należnej opłaty od producentów mleka i rozłożenie należności na raty. Jednocześnie mając na względzie klęskę suszy Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o rozłożenie należnej opłaty wyrównawczej na okres 3 lat.