Ptak_Waw_CTR_2024

Rozmawialiśmy z Pawłem Zagają, wójtem gminy Nowy Korczyn, województwo świętokrzyskie

22 sierpnia 2013


Gmina postawiła pierwsze kroki ku wielkim zmianom w Nowym Korczynie. 19 kwietnia została podpisana umowa z konsorcjum dwóch firm, które podejmą się prac rewitalizacyjnych.

Paweł Zagaja: - To prawda, sam proces przygotowania tej inwestycji był długi i żmudny. Aby jakiekolwiek prace rewitalizacyjne mogły ruszyć, potrzebnych było wiele uzgodnień i pozwoleń. Udało się jednak i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości cieszyć nas będzie zupełnie odmieniony wizerunek Nowego Korczyna.



Jakie prace przewidziano w ramach rewitalizacji?

Paweł Zagaja: - Zakres tego zadania jest bardzo szeroki. Nadmienię, że udało się zmienić poprzedni zakres prac związanych z rewitalizacją. Wówczas koncepcja zakładała rewitalizację głównie przestrzeni nad Nidą. Mając jednak na uwadze powódź z 2010 roku, postanowiliśmy przenieść punkty ciężkości inwestycji do Rynku, w mniejszym stopniu zagospodarowując nadbrzeże rzeki. W ramach inwestycji przewidziano między innymi wymianę infrastruktury podziemnej (sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej), remont nawierzchni jezdni i chodników, a także wymianę oświetlenia ulicznego na rynku i przylegających do niego ulicach: Rzeźniczej, Zamkowej, Farnej i Zaścianek.



Centralną część Nowego Korczyna stanowi Rynek. Jak będzie on wyglądał po rewitalizacji? Wiele jest w tej kwestii niedomówień, krążą plotki, że wycięte zostaną wszystkie drzewa. Mieszkańcy protestują. Jaka jest prawda Panie Wójcie?

Paweł Zagaja: - Projekt rewitalizacji Nowego Korczyna jest dostępny w Urzędzie Gminy oraz na stronie www.nowykorczyn.pl w zakładce Rewitalizacja. Zainteresowani mogli i nadal mogą zapoznać się z nim i z całą dokumentacją. Kolejny raz podkreślam, że nigdy nie było mowy o usunięciu wszystkich drzew. Owszem, konieczna była wycinka części istniejącej zieleni. Ale w miejscu usuniętych drzew zaprojektowano nowe nasadzenia jako uzupełnienie istniejącej szaty roślinnej, w sumie 46 drzew oraz 180 krzewów. Jeśli chodzi o wygląd Rynku po rewitalizacji, to ścieżki w jego centralnej części zachowają swoją pierwotną lokalizację, nieznacznie zmieni się tylko ich geometria i szerokość. W miejscu ich przecięcia zaprojektowany został plac na planie koła pełniący funkcję kameralnej przestrzeni wypoczynkowej. Po dwóch przeciwnych stronach utworzone zostaną dwa place w formie prostokąta. Na jednym usytuowany zostanie istniejący pomnik, który będzie odświeżony i oczyszczony. Po przeciwnej stronie powstanie natomiast skwer wypoczynkowy z centralnie ulokowaną studnią przykrytą dwuspadowym dachem. Zaprojektowane zostały również nowe elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze i latarnie. Na placu rynkowym powstanie również nowa wiata przystankowa z punktem informacji turystycznej oraz toaleta publiczna.



Będzie również więcej estetyki na ulicach, gdyż znikną betonowe słupy z liniami energetycznymi, które zamienione zostaną na niewidoczne podziemne przyłącza. Czy to zadanie realizowane będzie w ramach rewitalizacji?

Paweł Zagaja: - Zadanie to będzie realizowane przy okazji rewitalizacji, a nie w jej ramach. Realizować je będzie firma PGE Dystrybucja (ZEORK), z którą nawiązaliśmy współpracę. Mieszkańcy ulic Farna, Zaścianek, Zamkowa, Rzeźnicza, Krakowska, Rynek zostaną przyłączeni do nowej linii energetycznej – ziemnej. W odnowionej części miejscowości znikną stare betonowe słupy z liniami, a zamienione zostaną na niewidoczne, podziemne przyłącza. Ważne jest również to, że mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów związanych z nadchodzącymi zmianami no i oczywiście budżet gminy też nie ucierpi na tym. Realizowane zadanie nosi nazwę „Budowa linii energetycznej kablowej średniego napięcia, stacji transformatorowej 15/0,4 kV kontenerowej, linii kablowej niskiego napięcia oraz wykonanie rozcięć w istniejącej linii napowietrznej na działkach położonych w miejscowości Nowy Korczyn”. W konsekwencji tych technicznych zmian wzrośnie również estetyka poszczególnych ulic.



Na placu festynowym rozpoczęły się już roboty ziemne. Jakie zmiany na tym obiekcie wpisane są w projekt rewitalizacji?

Paweł Zagaja: - Na całym placu położona zostanie nowa nawierzchnia oraz powstaną miejsca parkingowe. Oprócz tego odświeżona zostanie muszla koncertowa, gruntowny remont przejdzie również budynek magazynowy obok muszli. Ponadto wykonane będzie nowe ogrodzenie palcu festynowo-targowego, bo takie dwie funkcje spełnia. Cały plac zostanie odwodniony za pomocą kanalizacji deszczowej.



Wspomniał Pan na początku o zagospodarowaniu nadbrzeża rzeki Nidy. Proszę o więcej szczegółów.

Paweł Zagaja: - Projekt rewitalizacji obejmuje również wyrównanie i oczyszczenie nadbrzeża rzeki Nidy, urządzenie tam przystani kajakowej oraz niewielkiej plaży i kąpieliska. Powstanie w ten sposób obszar przeznaczony do wypoczynku i rekreacji. Przystań kajakowa da nowe możliwości dla aktywnych turystów, którzy spływając kajakami np. z Pińczowa, Chrobrza czy Wiślicy, będą mogli zacumować do naszej przystani i zwiedzić Nowy Korczyn.



Proszę powiedzieć, ile będzie kosztować rewitalizacja Nowego Korczyna oraz kiedy przewidziane jest jej zakończenie.

Paweł Zagaja: - Całkowita wartość projektu to 4 mln 718 tys. 581 złotych. Większą część projektu pochłaniają prace budowlane, które kosztować będą ponad 4 mln 300 tys. złotych. Na pozostałą część przedsięwzięcia składają się takie koszty jak dokumentacja techniczna, nadzór inwestorski, nadzór archeologiczny, promocja projektu. Gdyby nie dofinansowanie samorządu województwa, które wyniesie 60 %, tj. 2 mln 831 tys.149 zł. zadania tego nie udałoby się nam zrealizować. Gmina musi bowiem zabezpieczyć jako wkład własny 1 mln 887 tys. 432 zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec 2014 roku.



Przedsięwzięcie to przyczyni się niewątpliwie do zmiany wizerunku miejscowości oraz wzrostu jej atrakcyjności. Ale póki co mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo Nowy Korczyn jest teraz jednym wielkim placem budowy.

Paweł Zagaja: - W tym miejscu chciałbym przeprosić mieszańców za przejściowe utrudnienia i prosić jednocześnie o cierpliwość i wyrozumiałość. Mam nadzieję, że inwestycja ta pozwoli wykorzystać potencjał Nowego Korczyna, który z czasem może się stać jednym z najatrakcyjniejszych terenów turystycznych przy swej wielkiej historii i zabytkach oraz odpowiedniej promocji. Jednak aby tak się stało, konieczna jest zmiana wyglądu naszej stolicy Gminy Nowy Korczyn.


POWIĄZANE

Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe prz...

W dniu 8 października 2024 r. Komisja Europejska (KE) zatwierdziła dwie genetycz...

Wsadziliśmy nogę w drzwi!-czytamy w najnowszym komunikacie Klubu Jagiellońskiego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę