Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Panią Mariolą Szymańską - Koszczyc - Wiceprezesem Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości

14 października 2004

Szkolenie ABC Bankowości – po raz pierwszy organizowane jest z wykorzystaniem Internetu. Skąd taki pomysł?

Mariola Szymańska-Koszczyc: Powodów jest wiele.

Po pierwsze: bazowa, profesjonalna wiedza z zakresu rynku usług finansowych jest dzisiaj potrzebna szerokiemu gronu osób. Są to pracownicy banków komercyjnych, spółdzielczych i SKOKów; studenci i ambitni uczniowie, myślący o karierze w sektorze bankowym; osoby szukające ścieżek przekwalifikowania się i znalezienia nowych możliwości zatrudnienia. Powinni oni mieć szansę łatwego, szybkiego i taniego dostępu do aktualnej, praktycznej wiedzy zawodowej. Spełnienie wszystkich tych kryteriów zapewnia naszemu projektowi sprawdzony już program ABC Bankowości, opracowany w zaktualizowanej wersji przez ekspertów WIB, oraz rozwiązanie internetowe, przygotowane przez EuroComp System. Zastosowana technologia wymaga jedynie standardowego sprzętu komputerowego i łącza internetowego. Środowisko nauki jest przyjazne i nieskomplikowane. Studiowanie może odbywać się 24 godziny na dobę „za kliknięciem komputerowej myszki”. Słuchacze nie są pozostawieni samym sobie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, eksperci-mentorzy służą pomocą i wyjaśniają wszelkie zawiłości. Warto też podkreślić, że dzięki Internetowi oszczędzamy wiele kosztów, dlatego również proponowana cena kursu nie powinna być barierą w uczestnictwie.

Do kogo kierowany jest ten program?

Mariola Szymańska-Koszczyc: Rzadko się zdarza, że jeden program może spełnić potrzeby tak szerokiej grupy osób. Taka jest jednak specyfika Internetowego ABC Bankowości. Daje ono z jednej strony konkretną wiedzę i praktyczne umiejętności, które pracownik bankowy może wykorzystać w codziennej pracy: dzięki udziałowi w kursie będzie lepiej identyfikował potrzeby klientów i trafniej budował pakietową ofertę banku. Z drugiej strony ukończenie programu przygotowuje do egzaminu uprawniającego do uzyskania certyfikatu zawodowego „Samodzielnego Pracownika Bankowego”, który z kolei otwiera ścieżkę do Europejskiego Certyfikatu Bankowca ECB EFCB. W ten sposób każdy, kto zainwestuje swój czas i zrealizuje program, wzmocni swoją wartość na rynku pracy i zwiększy możliwości zatrudnienia.

Tytuł szkolenia „ABC Bankowości” sugeruje, że jest to program bardzo podstawowy i ogólny. Czy tak jest w rzeczywistości?

Mariola Szymańska-Koszczyc: Nazwa szkolenia ma swoje korzenie w Systemie Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej, który funkcjonuje w Polsce już prawie 10 lat. „ABC Bankowości” od zawsze jest programem przygotowującym do pierwszego poziomu certyfikacji bankowej i nie chcieliśmy tego zmieniać. Jednak sam kurs ma wymiar praktyczny. Prezentowana wiedza przekazywana jest z punktu widzenia nowoczesnych rozwiązań biznesowych, najlepszych praktyk na dzisiejszym rynku usług finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów i specyfiki funkcjonowania w Unii Europejskiej. W tym miejscu warto podkreślić, iż program ten jest szczególnie pożyteczny dla przedstawicieli bankowości spółdzielczej, którzy często są najbliżej klienta. Tutaj nie ma tak dużej specjalizacji. Potrzebna jest szeroka wiedza na temat wszystkich produktów banku i zależności między nimi. Stąd, ten „duży obrazek” banku, z którym zapoznaje się uczestnik szkolenia, ułatwia efektywne funkcjonowanie i budowanie relacji z klientem. W ten sposób rośnie konkurencyjność mniejszych banków w rywalizacji z dużymi bankami komercyjnymi, w tym coraz częściej zagranicznymi.

Jak można przekonać pracowników banków oraz osoby chcące w nim pracować do podjęcia szkolenia?

Mariola Szymańska-Koszczyc: Trzeba sobie postawić pytanie: „Czy zgadzam się, żeby płynąć z prądem rzeki i akceptuję ryzyko z tym związane, czy chcę mieć wpływ na rozwój sytuacji”? To pytanie dotyczy wszystkich, również tych, którzy w danej chwili całkiem nieźle utrzymują się na wodzie. Bo przecież umiejętności, które posiadam dzisiaj nie zagwarantują mi sukcesu za 5 lat, jeśli nie będę ich rozwijać. Jeśli dzisiaj czuję się zadowolona z tego, co robię, to czy na pewno będę chciała robić to samo przez kolejne 2 lata (jeśli w ogóle będę mogła robić to samo, biorąc pod uwagę tempo zmian). Nawet, jeśli nieraz nie bardzo mamy na to ochotę, to nie uciekniemy od „wzięcia swoich spraw w swoje ręce”. Potrzebna jest współodpowiedzialność za rozwój zawodowy zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Jeśli dostajemy szansę podniesienia kwalifikacji od pracodawcy, to powinniśmy ją wykorzystać. Jeśli jej nie dostaniemy, to musimy ją sobie stworzyć – zainwestować we własną przyszłość. Inaczej – skazujemy się, co najwyżej na zawodowe dryfowanie, ale grozi nam także „pójście na dno”.

Co daje uczestnictwo w tym szkoleniu?

Mariola Szymańska-Koszczyc: Po pierwsze:

Praktyczną, nowoczesną wiedzę, o tym, jak funkcjonuje bank, jakimi ryzykami zarządza, jakich ma klientów, jakie są ich potrzeby i jak bank może je efektywnie zaspokoić, jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą konkurencja, w tym funkcjonowanie na rynku Unii Europejskiej.

Po drugie:

Przygotowanie do egzaminu uprawniającego do uzyskania certyfikatu „Samodzielnego Pracownika Bankowego”, który otwiera ścieżkę do Europejskiego Certyfikatu Bankowca. EFCB

Po trzecie:

Podniesienie swojej wartości na rynku pracy.

Po czwarte:

Ciekawy i rozwojowy kontakt z ekspertami bankowymi i innymi uczestnikami szkolenia.

Po piąte:

Zaprzyjaźnienie się z nowoczesną technologią edukacyjną.

Po szóste:

Duża frajdę i satysfakcję

Gdzie można uzyskać więcej informacji nt. programu i warunków uczestnictwa?

Mariola Szymańska-Koszczyc: Chętnie rozmawiamy z każdym zainteresowanym, w każdej formie: bezpośrednio – zapraszamy do wizyty w Instytucie, telefonicznie, mailowo. Opiekunem programu po stronie WIB jest Marta Machalska (mmachalska@wib.org.pl ). Wszystkie niezbędne informacje są również dostępne na stronie internetowej WIB www.wib.org.pl oraz na stronie internetowej naszego partnera www.ise.edu.pl i portalu www.ppr.pl.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę