Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Panią Jadwigą Żmudą głównym specjalistą Powiatowego Punktu Informacji Europejskiej przy Starostwie Powiatowym w Przemyślu

16 maja 2005


Wkrótce minie rok od naszego członkostwa w UE, jakimi osiągnięciami może pochwalić się PPIE w Przemyślu, (jakie przedsięwzięcia realizowaliście w tym czasie)?


Jadwiga Żmuda:
Głównymi tematami działań informacyjnych PPIE w Przemyślu w pierwszym roku członkostwa Polski w UE była wspólna polityka rolna Unii Europejskiej oraz europejska pomoc dla małych i średnich firm. Bezpośrednio po integracji europejskiej, już w maju 2004 r., PPIE przeprowadził badanie ankietowe na temat potrzeb informacyjnych i szkoleniowych mieszkańców powiatu w zakresie tematyki europejskiej. Opracowano dwa rodzaje formularzy ankietowych: dla młodzieży i dorosłych mieszkańców powiatu, w których zawarto pytania na temat stopnia znajomości zagadnień europejskich, a przede wszystkim funduszy pomocowych. Ankiety w łącznej ilości 2000 egzemplarzy rozesłano do szkół powiatu, a za pośrednictwem uczniów do ich rodziców. Wyniki ankiet stanowiły podstawę tematów szkoleń zorganizowanych przez PPIE jesienią 2004 r. Od września do listopada 2004 r. przeprowadzono 20 szkoleń dla mieszkańców powiatu, przy czym 16 szkoleń poświęconych było zagadnieniom związanym z rolnictwem, a tematyka 4 pozostałych dotyczyła:
- przeglądu wszystkich funduszy strukturalnych (jedno szkolenie),
- programów dla małych i średnich firm (jedno szkolenie),
- programów współpracy transgranicznej PHARE 2002 i PHARE 2003, koordynowanych przez Euroregion Karpacki (dwa szkolenia). Szkolenia o tematyce rolniczej omawiały wszystkie działania związane z Sektorowym Programem Operacyjnym " Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" oraz Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006. Aż 14 szkoleń dotyczących problematyki wiejskiej zrealizowano w terenie, tj. w każdej gminie powiatu, po to aby dotrzeć z informacją europejską jak najbliżej mieszkańców. Łącznie we wszystkich szkoleniach uczestniczyło przeszło 500 osób.



Czy Wasza działalność jest dostrzegana przez społeczeństwo, do kogo jest ona adresowana?


Jadwiga Żmuda:
PPIE przy Starostwie Powiatowym w Przemyślu funkcjonuje już od 2001 r., a jego działalność adresowana jest głównie do społeczności zamieszkujących obszar powiatu przemyskiego (ziemskiego). W skład powiatu wchodzi 10 gmin wiejskich bez miasta Przemyśla, który jest powiatem grodzkim. Ponieważ siedziba PPIE zlokalizowana jest w mieście, często jego klientami są mieszkańcy miasta, którzy obsługiwani są oni na równi z mieszkańcami powiatu ziemskiego, Działalność PPIE jest dostrzegana w coraz większym stopniu przez mieszkańców miasta i powiatu, dzięki promocji w lokalnych mediach (artykuły prasowe, audycja radiowe), wydawanym materiałom informacyjnym (np.plakat informacyjny), licznym akcjom szkoleniowo-informacyjnym wychodzącym naprzeciw do różnych grup społecznych oraz organizowanym w ich miejscu za-mieszkania. Jednym z ważnych źródeł coraz większej popularności PPIE, jest tzw. "poczta pantoflowa". Osoby, które już skorzystały z usług punktu, przekazują informację swoim znajomym, którzy również przychodzą po pomoc do PPIE i w ten sposób poszerza się krąg ludzi zainteresowanych problematyką europejską, a co ważniejsze korzystających z europejskich programów pomocowych. Wśród adresatów szkoleń realizowanych jesienią 2004 r. znaleźli się m.in. rolnicy (w tym młodzi rolnicy, dla których przeznaczony jest program "Ułatwianie startu młodym rolnikom"), kobiety wiejskie, przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm, bezrobotni, liderzy społeczni, radni, nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Jakie zadania realizują (czym zajmują się) RCIE/PPIE?

Jadwiga Żmuda: Głównym celem PPIE w Przemyślu jest propagowanie wśród mieszkańców powiatu przemyskiego wiedzy o Unii Europejskiej, podnoszenie świadomości społecznej na temat szans dla Polski związanych z integracją europejską, propagowanie dorobku gospodarczego i społecznego krajów Unii, a przede wszystkim pomoc w korzystaniu z europejskich programów dostępnych dla Polski. Bieżąca działalność PPIE polega głównie na udzielaniu informacji, porad i konsultacji wszystkim zainteresowanym zgłaszającym się do jego siedziby. Ważnym zadaniem jest ponadto organizacja przedsięwzięć szkoleniowo - informacyjnych i promocyjnych, m.in. konkursów, szkoleń i konferencji o tematyce związanej z UE, a także działalność wydawnicza (własne publikacje informacyjne, plakaty, itp.) Organizowane są stoiska promocyjne przy okazji różnych lokalnych imprez o charakterze gospodarczym lub kulturalnym. W Punkcie oprócz informacji i porad, można uzyskać również materiały informacyjne o różnej tematyce, w formie drukowanej (książki, broszury i ulotki) i multimedialnej (płyty CD, dyskietki, filmy video). Wszystkie usługi doradcze oraz materiały i publikacje udostępniane są lub wypożyczane bezpłatnie. PPIE na bieżąco pozyskuje materiały informacyjne o tematyce europejskiej z różnych źródeł (m.in. z UKE, RCIE, Biura Programu "AgroInfo" w Warszawie i Poznaniu), z tego względu publikacje są zawsze aktualne. Od 2003 r. PPIE pełni funkcję ośrodka "Agro-Info", afiliowanego w ogólnopolskiej sieci ośrodków "Agro-Info", której celem jest informowanie mieszkańców obszarów wiejskich o wspólnej polityce rolnej UE oraz związanych z tą polityką programach europejskich przeznaczonych dla rolników i mieszkańców wsi.



Z jakich grup zawodowych wywodzą się osoby poszukujące u Was porad (informacji), jaką pomoc możecie im zaoferować?

Jadwiga Żmuda: Z usług PPIE najczęściej korzystają:

- przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm, zainteresowani uzyskaniem dotacji na inwestycje i rozwój firmy. W PPIE udzielane są im niezbędne informacje, z których programów mogą skorzystać, jakie warunki muszą spełnić, gdzie trzeba składać wnioski (uzyskują adresy instytucji płatniczych), w jakich terminach, jak powinien być wypełniony formularz aplikacyjny. itp. Otrzymują również wydrukowane instrukcje dotyczące poszczególnych programów, broszury, publikacje oraz płyty CD. Przedsiębiorcy poszukują również informacji na temat zasad i warunków zakładania firm w krajach "starej " Unii Europejskiej, na temat spraw socjalnych w UE oraz możliwościach kooperacji gospodarczej z firmami europejskimi.

- studenci i uczniowie, poszukujący materiałów o tematyce europejskiej do różnych celów (prac dyplomowych, konkursów i olimpiad, różnych opracowań itp.) Udzielane są im niezbędne informacje oraz udostępniane materiały lub wypożyczane książki i publikacje.

- nauczyciele, organizujący szkolne imprezy o tematyce europejskiej, poszukujący większej ilości materiałów informacyjnych, jak również porady i konsultacji dotyczącej zakresu tematycznego organizowanych imprez. Udzielane są zarówno informacje, jak i materiały w zależności od potrzeb i w ilości zależnie od aktualnie posiadanej przez PPIE.

- rolnicy, zainteresowani korzystaniem z dopłat europejskich. Osobom tym udzielane są najistotniejsze informacje o potencjalnych możliwościach, zasadach ubiegania się o środki, terminach oraz instytucjach, które przyjmują wnioski o dofinansowanie oraz pomagają w ich wypełnieniu (ARiMR, ODR). Udostępniane są im również materiały informacyjne.

- bezrobotni, zainteresowani warunkami zakładania własnej działalności gospodarczej w kraju lub możliwością podjęcia pracy za granicą. Tej grupie klientów udzielane są niezbędne informacje oraz udostępniane materiały informacyjne.

Które dziedziny związane z integracją europejską (Regulacje prawne w UE, Programy pomocowe, Proces dostosowywania polskiego systemu prawnego i gospodarczego do struktur unijnych) budzą największe zainteresowanie wśród korzystających z Waszych porad i informacji?

Jadwiga Żmuda: Większość klientów zgłaszających się do siedziby PPIE, poszukuje informacji i pomocy w pozyskaniu środków unijnych z różnych dostępnych dla Polski europejskich programów pomocowych. Wśród przedsiębiorców dominuje zainteresowanie programami dla przedsiębiorstw, tj. działaniem 2.5. Promocja przedsiębiorczości oraz działaniem 3.4. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz Sektorowym Program Operacyjnym - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz Funduszem Dotacji Inwestycyjnych.

Drugim głównym przedmiotem zainteresowania klientów są sprawy społeczne w UE, w tym dotyczące ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, zasiłków dla bezrobotnych, możliwości edukacji i podejmowania pracy w różnych krajach itp.

Trzecią dziedziną są sprawy ogólne związane z UE, np. procesy integracyjne, historia UE, traktaty europejskie, konstytucja europejska, parlament europejski i inne instytucje, polityka regionalna UE, fundusze przedakcesyjne i strukturalne, cztery swobody, układ z Schengen itp.

Kolejne grupy tematyczne to zagadnienia dotyczące systemów prawnych (często poszukiwane są dyrektywy i rozporządzenia), a także ochrona środowiska w UE.

Czy rolnicy z regionu obsługiwanego przez PPIE w Przemyślu, często korzystają z Waszych porad, o co najczęściej pytają, jakie zgłaszają problemy?



Jadwiga Żmuda:
Rolnicy nie stanowią największej grupy klientów PPIE. Wynika to z faktu, że PPIE zlokalizowany jest w mieście Przemyślu, a nie na wsi, gdzie rolnikom z pewnością byłoby łatwiej przyjść. Ponad-to, funkcjonuje wiele innych organizacji i instytucji, których działalność jest bezpośrednio skierowana do rolników, m.in. takich jak ARiMR, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Izby Rolnicze itp. Po-mimo tego PPIE podejmuje wiele działań, aby dotrzeć z informacją do rolników w ich miejscu zamieszkania. Sprawy interesujące rolników to przede wszystkim poszczególne działania SOP i PROW, np. wsparcie dla młodych rolników, inwestycje w gospodarstwach rolnych, różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów (m.in. agroturystyka), zalesianie gruntów rolnych, wspieranie gospodarstw niskotowarowych, wspieranie działalności na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).

Dziękuję za rozmowę


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę