„Dni Pola” to impreza organizowana w tym roku przez BASF po raz IX. Cieszy się już dużą popularnością, ale jest zapewne spora grupa rolników, która wybierze się na nią po raz pierwszy. Czy mógłby Pan tej grupie gości przybliżyć ideę imprezy?
Witold Łykowski: Oczywiście jest to spotkanie otwarte dla wszystkich rolników, chcemy spotkać sie ze wszystkimi zainteresowanymi producentami rolnymi. Dużą atrakcja jest bogata kolekcja prezentowanych odmian roślin rolniczych. Udział w spotkaniu biorą firmy nasienne, których odmiany są prezentowane w praktyce. Wzbogaceniem imprezy jest na pewno wystawa sprzętu rolniczego i firm działających na rzecz rolnictwa.
Przez pryzmat wieloletnich doświadczeń poznaliście Państwo „profil” gości odwiedzających ”Dni Pola”. Kto przede wszystkim odwiedza Państwa imprezę?
Witold Łykowski: Nasi klienci to oczywiście rolnicy o różnej liczbie posiadanych hektarów, dla których chcemy być partnerem w rozwiązywaniu problemów, służyc szeroko pojętym doradztwem rolniczym i oczywiście przy okazji polecamy do stosowania produkty firmy BASF. Wieloletnie doświadczenie naszych przedstawicieli oraz wysoka jakość oferowanych produktów do stosowania w praktyce rolniczej znajdują uznanie rolników i dają im wymierne korzyści ekonomiczne w postaci wysokich plonów o jak najwyższych parametrach jakościowych.
W nazwie spotkań zawarta jest informacja, że impreza jest wielodniowa. Jak wiemy, dni te dzielą pewne odcinki czasowe. Zaplanowaliście Państwo 5 spotkań od 3czerwca do 6 lipca br., obejmując nimi praktycznie obszar całego kraju. Jakie miejscowości i z jakich powodów wybraliście Państwo na spotkania?
Witold Łykowski: Firma BASF Polska po raz dziewiąty organizuje cykl spotkań z producentami rolnymi w naszych Centrach Kompetencji pod hasłem Dni Pola BASF Polska. Ich lokalizacja to regiony o największej intensywności działalności rolniczej, gospodarstwa takie jak: ,,Pagro,, sp. z o.o. Gospodarstwo Pągów, Gospodarstwo Paul- Pon w Jarosławcu czy Gospodarstwo Nasienne w Prusinowie, oraz Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne Lublin Stacja Hodowli Ulhówek zapewniają najwyższy poziom gospodarowania oraz połączenie innowacyjności stosowanych technologii z doskonałymi efektami ekonomicznymi prowadzonej działalnosci rolniczej.
Co to są pola demonstracyjne?
Witold Łykowski: Jest to forum organizowane przez BASF na które serdecznie Państwa zapraszamy. Podczas Dni Pola BASF prezentujemy we współpracy z szeregiem firm nasiennych maszynowych oraz działających na rzecz rolnictwa nowoczesne technologie uprawy, nawożenia i zbioru.
Prezentujemy nasze najbardziej nowoczesne rozwiazania w zwalczaniu chwastów, ochronie fungicydowej zbóż, rzepaku, buraków, nowe rozwiązania w zaprawianiu nasion. Poza innowacyjnymi produktami, które nasza firma poleca do stosowania w praktyce rolniczej polecamy Państwa uwadze najnowsze odmiany roślin rolniczych, ich zalety, oraz połączenie nowoczesności z możliwościami ekonomicznymi gospodarstw.
Jak praktycznie wyglądają pokazy efektów działania preparatów BASF?
Witold Łykowski: Pola Demonstracyjne BASF to miejsce służące wymianie doświadczeń praktycznych z producentami rolnymi. Partnerami w wymianie poglądów są nasi przedstawiciele terenowi, którzy służą na codzień doradztwem z zakresu agrotechniki i ochrony roślin.
Temat spotkania to aktualna sytuacja na polu, gdzie prezentowane są symptomy porażenia upraw patogenami chorobotwórczymi połączone z praktycznym pokazem ich zwalczania produktami BASF jak Juwel TT, Swing Top, Duett, Sportak czy Corbel. Intensywność uprawy wymaga również skutecznej eliminacji szkodników roślin zbożowych, rzepaku czy buraków cukrowych za pomocą insektycydów jak: Bi 58 Nowy czy Fastac 100 EC. Stałą pozycją prezentacji jest dobór właściwych herbicydów do aktualnie występującego spektrum chwastów w uprawie roślin rolniczych. Firma nasza posiada również wysokiej klasy zaprawy zbożowe jak: Jockey 201 FS czy produkty z grupy Premisów. Ich stosowanie to pierwszy właściwy krok do osiągnięcia wysokiej jakości plonów. Zaprawy nasienne prezentujemy w uprawie pszenic ozimych uprawianych w płodozmianie i monokulturze wieloletniej gdzie szczególną przydatność wykazuje zaprawa Jockey 201 FS.
W sezonie wegetacyjnym nie jest możliwe aby wszyscy chętni mogli korzystać z doświadczenia naszych doradców, dlatego też są oni do dyspozycji rolników na polu, gdzie można zaprezentować praktyczne zalety stosowanych produktów firmy BASF, oraz skutki zaniechania prowadzenia właściwej ochrony plantacji w postaci polek kontrolnych. Duże doświadczenie praktyczne naszych przedstawicieli poparte wiedzą sprawdza się w kontaktach z rolnikami, pozwala rozwiązywać wiele problemów z którymi rolnicy na codzień spotykają się w swoich gospodarstwach rolnych.
Ostatnie spotkanie w ramach „Dni Pola BASF” odbędzie się 6 lipca w Radostowie. Czy może Pan podać bardziej szczegółowe informacje na temat tej imprezy?
Witold Łykowski: Spotkanie tradycyjnie rozpoczyna sie o godz 10:00 na polu demonstracyjnym BASF w Radostowie, gdzie głównym punktem spotkania jest przejscie przez pole demonstracyjne, połączone z otwartą wymianą poglądów w takich uprawach jak: rzepak ozimy, żyto ozime, pszenżyto ozime, pszenice ozime uprawiane w płodozmianie, jęczmiona jare, oraz pszenice ozime uprawiane w monokulturze. Do dyspozycji rolników przygotowaliśmy przewodnik po polu demonstracyjnym, który otrzyma każdy zainteresowany rolnik. Przewodnik ten zawiera opis wszystkich technologii uprawy, które zostały zastosowane na naszym polu wraz z podaniem szczegółów z zakresu ochrony roślin.
Dla uatrakcyjnienia pobytu przewidzieliśmy również szereg konkursów tematycznych z wiedzy rolniczej oczywiście z atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły będą ujawnione dopiero po otwarciu spotkania na które seredecznie zespół BASF Agro serdecznie zaprasza.
Spotkanie odbywa się w miłej piknikowej atmosferze, gdzie po przejsciu pól zapraszamy wszystkich uczestników na konsumpcję.
Liczymy podobnie jak w latach poprzednich na gremialny udział rolników oraz oczywiście na sprzyjającą słoneczną pogodę.
Dziękuję za rozmowę