Czy medalowa odmiana sukces raczej naukowy czy marketingowy?
Sławomir Zagierski: Na pewno sukces hodowlany. Dopracowanie się odmiany wymaga wielu lat pracy, ogromnej wiedzy, trochę też intuicji hodowcy i sporo szczęścia. Bez tego ostatniego i najlepsi nie mogą liczyć na sukces.
Wam się udało. Czy idą za tym pieniądze?
Sławomir Zagierski: W tym przypadku sprawa wygląda trochę inaczej. „Blask” jest jarym jęczmieniem browarnym, wyhodowanym w naszym oddziale w Bąkowie. A do dużych polskich browarów przebić się z nową odmianą jest bardzo, bardzo trudno. To, że małe przyjmują je z otwartymi ramionami w sensie handlowym niewiele daje. Dlatego też zdecydowaliśmy się tę odmianę sprzedać na wyłączność. Skutek jest taki, że my się chwalimy, oni zarabiają. Sądzę, że w tym przypadku to dobre rozwiązanie.
Dlaczego polskim odmianom trudno się w Polsce przebić?
Sławomir Zagierski: W przypadku dużych browarów, w końcu wielkich korporacji, największą rolę odgrywają chyba przyzwyczajenia, przekonania, a też powiązania ich decydentów. Gdy chodzi o inne zboża, czy kukurydzę, która jest naszą chlubą i specjalnością sprawa jest bardziej złożona.
Przez lata polska hodowla była nieco z tyłu za krajami zachodnimi. Gonimy je, różnice w poziomie są coraz mniejsze. Ale to wymaga i czasu, i pieniędzy, których ciągle nam brakuje.
Nie ma chętnych do inwestowania w hodowlę?
Sławomir Zagierski: Kiedy ktoś inwestuje chciałby względnie szybko coś z tego mieć. Wyhodowanie jednej odmiany to kwestia dziesięciu –piętnastu lat. Przy dużym szczęściu czasem siedmiu. Dopiero wtedy, jeśli się uda można liczyć na zyski. Udaje się raz na kilkanaście, kilkadziesiąt razy. To naprawdę mrówcza praca. Organizacyjnie jesteśmy spółką Skarbu Państwa, utworzoną z najlepszych oddziałów Instytutu Hodowli Roślin. Część odmian jak Blask – sprzedajemy, produkujemy też materiał nasienny. Staramy się sobie radzić.
Na ile skutecznie?
Sławomir Zagierski: Jeśli chodzi o zboża mamy niewielki udział w rynku – około 7 procent. Specjalizujemy się w kukurydzy i tu nasze jest 40 procent rynku. W ostatnich latach udało nam się zarejestrować sporo odmian i to dla nas powód do dumy.
Dziękuję za rozmowę
Medalista
Jęczmień browarny Blask