Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Panem Janem Purtą, zastępcą dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie na Opolszczyźnie

3 grudnia 2004

Czy otwarcie granic na zachód zmieniło układ sił na opolskiej wsi?


Jan Purta:
Obszary zagospodarowane rolniczo w województwie opolskim są bardzo zróżnicowane glebowo i klimatycznie, co odbija się na dochodowości gospodarstw. Na dochody wpływa również wielkość gospodarstw i kierunek produkcji. Po akcesji wzrosły dochody rolników produkujących żywiec wieprzowy, mleko oraz żywiec wołowy. Wielu rolników podjęło starania, by wykorzystać środki finansowe z Unii Europejskiej w ramach takich programów SOP i PROW. Wspólnie ze specjalistami z WODR Łosiów rolnicy opracowują wnioski i plany do działań w ramach wyżej wymienionych programów.

Które z działań WODR uznaje Pan za najpilniejsze, za takie, których absolutnie nie można odłożyć na później?

Jan Purta: Trudno je uszeregować według pilności. Wszystkie są ważne, a w naszym Ośrodku obowiązuje dewiza, że realizujemy projekty, które zgłaszane są przez rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

Wśród ubiegłorocznych działań są za to na pewno takie, które są sukcesami.


Jan Purta:
Sukcesy Ośrodka, to sukcesy rolników. W 2004 roku uzyskano średnio 39,7 q/ha rzepaku, 49 q/ha zbóż. Przewidujemy, że rolnicy zbiorą około 70 q ziarna kukurydzy. Jest to najwyższa wydajność w historii województwa opolskiego. Duży wpływ na uzyskanie powyższych wyników miały prace doświadczalne, wdrożeniowe, upowszechniające i szkoleniowe prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Jednocześnie ponad 30 tysięcy rolników wypełniło poprawnie wnioski na dopłaty obszarowe. Szkoleniami teoretycznymi i warsztatami w tym zakresie, prowadzonymi przez Ośrodek, objęto wszystkich chętnych rolników. Wykonaliśmy także cały szereg zadań z zakresu technologii produkcji, ekonomiki, wykorzystania środków finansowych z Unii Europejskiej – na przykład realizacja programu SAPARD czy alternatywnych źródeł dochodu rolników i domowników gospodarstw wiejskich. Ciekawą pracę edukacyjną podjęliśmy w 19 szkołach podstawowych i gimnazjach wiejskich z grupami 4H skupiającymi młodzież zainteresowaną wspólnymi działaniami, takimi jak na przykład poznawanie prawa Unii Europejskiej, ekologią, muzyką i śpiewem oraz sportem.

Czy rolnicy Opolszczyzny są gotowi na zmiany zachodzące na wsi. W jaki sposób doradcy ułatwiają proces transformacji?

Jan Purta: Opolscy rolnicy współpracujący z WODR Łosiów prezentują wysoki poziom. Są to ludzie dobrze wykształceni, otwarci na zmiany, chętnie biorą udział w kursach, szkoleniach i praktycznych warsztatach. Legitymują się mentalnością zgodną z duchem czasu, także merytorycznie są przygotowani do wyzwań, jakie stoją przed nimi w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii, ekonomiki i organizacji pracy. Przede wszystkim są przekonani o możliwościach rozwoju swoich gospodarstw przez pozyskiwanie środków finansowych ze Wspólnej Polityki Rolnej i Funduszy Strukturalnych z Unii Europejskiej.

Jesień jest na wsi okresem spokojniejszym niż żniwny. Jest okresem wytchnienia dla rolników, ale nie dla doradców rolnych. Jakie zadania stawia Pan przed WODR-em w ostatnich miesiącach bieżącego roku?

Jan Purta: W bieżącym roku gro zadań z Sektorowego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich podejmujemy wspólnie z rolnikami właśnie w okresie jesieni i zimy. Są to prace związane z opracowaniem wniosków, planów i innych dokumentów niezbędnych dla uruchomienia środków finansowych Unii Europejskiej na poszczególne działanie w ramach tychże programów. Natomiast w zakresie technologii, ekonomiki i organizacji doradzamy rolnikom w zależności od potrzeb. Realizujemy także zadania planowe zatwierdzone przez Wojewodę Opolskiego.

Dziękuję za rozmowę


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę