europejskie forum rolników 2025

Rozmawialiśmy z Panem Henrykiem Antosiakiem - Wiceprezesem BGŻ S.A.

8 kwietnia 2004

Z rachunkiem w BGŻ po dopłaty bezpośrednie

Już w maju Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej, a tym samym polscy rolnicy zostaną objęci systemem dopłat bezpośrednich. Płatności te dokonywane będą wyłącznie w formie bezgotówkowej: na rachunek bankowy. Co należy zrobić aby otrzymać dopłaty z Unii? – spytaliśmy Henryka Antosiaka, wiceprezesa zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.

Podstawowym warunkiem otrzymania dopłat jest złożenie wniosku o wpis do ewidencji producentów i o przyznanie dopłat (do 31 marca 2004 r.) oraz złożenie wniosku o przyznanie płatności obszarowych (do 15 czerwca 2004 r). Aby jednak móc z nich skorzystać, rolnicy muszą posiadać rachunek bankowy. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, BGŻ S.A. - polski bank specjalizujący się w obsłudze rolnictwa, zmodyfikował znajdujący się już w ofercie Pakiet Gospodarz – specjalny zestaw produktów bankowych, w którego skład wchodzą aż dwa rachunki bankowe. Pakiet ten umożliwia spełnienie oczekiwań zarówno klienta, który preferuje obrót z działalności gospodarczej przez rachunek bieżący, jak i klienta, który np. tylko czasowo sprzedaje nadwyżki produkcyjne i preferuje rachunek osobisty. Poza możliwością korzystania z pełnej oferty detalicznej, rolnik zyskuje dostęp do środków unijnych, pakiet spełnia bowiem wszelkie wymogi stawiane rachunkom bankowym przez rolników ubiegających się o dopłaty ze środków pomocowych UE.

Dlaczego w ramach pakietu udostępniacie dwa rodzaje kont? Czy rolnikowi nie wystarczy jeden rachunek? Dlaczego proponujecie mu cały pakiet?

Korzystając z pakietu, klient ma możliwość m.in. bezpłatnego otwarcia rachunku bieżącego w złotych oraz konta osobistego Integrum dla niego i jego rodziny i bezpłatnego prowadzenia obu rachunków do końca września 2004 r. Przemieszczanie środków finansowych między rachunkami w ramach stałej dyspozycji jest bezpłatne. Konto osobiste będzie służyło rozliczaniu finansów przeznaczonych na prowadzenie gospodarstwa domowego rolnika, czyli na funkcjonowanie jego domu i rodziny, natomiast rachunek bieżący regulowaniu płatności związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, a więc działalności gospodarczej rolnika. Pakiet pozwala zatem na kompleksowe zarządzanie finansami.

Co trzeba zrobić, żeby móc korzystać z Pakietu Gospodarz? Jakie dokumenty są niezbędne?

Aby korzystać z Pakietu Gospodarz wystarczy otworzyć rachunek bieżący i IntegrumKonto w najbliższym oddziale BGŻ S.A., przedkładając następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie z Urzędu Gminy o płaceniu podatku rolnego bądź nakaz płatniczy podatku rolnego lub umowę dzierżawy (w przypadku, gdy obciążenia podatkowe ponosi właściciel gruntu),
  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o płaceniu podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej (w przypadku prowadzenia takich działów),
  • zawiadomienie o nadaniu numeru identyfikacji REGON ( jeśli numer został już przyznany gospodarstwu) oraz decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP.

W sytuacji, gdy rolnik nie ma wszystkich wymaganych dokumentów, BGŻ może otworzyć rachunek bieżący po otrzymaniu oświadczenia rolnika o prowadzeniu działalności rolniczej oraz zobowiązaniu do dostarczenia brakujących dokumentów w ciągu 3 miesięcy.

Co bank proponuje klientom korzystającym z Pakietu?

Rolnik otrzymuje bezpłatnie wydawaną kartę płatniczą Integrum Maestro do konta osobistego, która umożliwia bezpłatne dokonywanie wypłat gotówkowych i płatności za zakupione towary lub usługi. W ramach pakietu klient może też korzystać z bezpłatnych usług: bankowości telefonicznej - TeleIntegrum oraz internetowej– e-Integrum w koncie osobistym i e-Integrum Firma w rachunku bieżącym, umożliwiających swobodny dostęp do środków na rachunku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu bez konieczności udawania się do placówki bankowej. Istnieje też możliwość uzyskania debetu dopuszczalnego w koncie osobistym w wysokości 500 zł, a także pozyskania dodatkowych środków na dowolnie wybrany cel – szybko i bez zbędnych formalności, dzięki ofercie kredytów odnawialnych i nieodnawialnych dla posiadaczy kont Integrum. Do rachunku bieżącego oferujemy kartę Integrum Maestro Business, jak również możliwość uzyskania na zasadach uproszczonych debetu dopuszczalnego na realizację bieżących płatności w gospodarstwie. Proponujemy też korzystne warunki opłat za dokonywanie przelewów na rachunki w innych bankach, złożone w formie papierowej, w tym również z tytułu płatności na rzecz ZUS/KRUS.

Jakie jeszcze działania podejmuje BGŻ, by ułatwić polskim rolnikom i przedsiębiorcom z terenów wiejskich funkcjonowanie i konkurowanie w warunkach Unii Europejskiej? Czy rolnik może liczyć na doradztwo ze strony BGŻ?

Oczywiście, że tak. Posiadaczom Pakietu Gospodarz BGŻ oferuje doradztwo w zakresie programów unijnych. Przygotowując się do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, utworzyliśmy specjalne biuro ekspertów, którzy będą doradzać dużym firmom branży rolno-spożywczej i grupom rolników, w jaki sposób należy opracować plan przedsięwzięcia, by na jego sfinansowanie można było uzyskać środki. Chcielibyśmy, żeby ten zespół ekspertów dobrze współpracował z agencjami płatniczymi (czyli z ARiMR i ARR) i wspomagał naszych klientów w takim przygotowaniu dokumentacji, by efektywnie uzyskiwali wsparcie ze środków UE. Forma tej pomocy będzie zróżnicowana. Przedsiębiorstwa duże, podejmujące poważne przedsięwzięcia inwestycyjne, mogą liczyć na konsultacje indywidualne ze strony naszych ekspertów. Z kolei rolnicy indywidualni będą mogli skorzystać z konsultacji grupowych. Każda inicjatywa zgłoszona przez rolników do oddziału BGŻ może zaowocować tym, że grupa producentów, zainteresowana określonym programem UE, uzyska możliwość konsultacji grupowej, a w pewnym zakresie nawet indywidualnej, gdy będzie chodziło o zachowanie tajemnicy handlowej.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę