Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Panem Henrykiem Antosiakiem - Wiceprezesem BGŻ S.A.

8 kwietnia 2004

Z rachunkiem w BGŻ po dopłaty bezpośrednie

Już w maju Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej, a tym samym polscy rolnicy zostaną objęci systemem dopłat bezpośrednich. Płatności te dokonywane będą wyłącznie w formie bezgotówkowej: na rachunek bankowy. Co należy zrobić aby otrzymać dopłaty z Unii? – spytaliśmy Henryka Antosiaka, wiceprezesa zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.

Podstawowym warunkiem otrzymania dopłat jest złożenie wniosku o wpis do ewidencji producentów i o przyznanie dopłat (do 31 marca 2004 r.) oraz złożenie wniosku o przyznanie płatności obszarowych (do 15 czerwca 2004 r). Aby jednak móc z nich skorzystać, rolnicy muszą posiadać rachunek bankowy. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, BGŻ S.A. - polski bank specjalizujący się w obsłudze rolnictwa, zmodyfikował znajdujący się już w ofercie Pakiet Gospodarz – specjalny zestaw produktów bankowych, w którego skład wchodzą aż dwa rachunki bankowe. Pakiet ten umożliwia spełnienie oczekiwań zarówno klienta, który preferuje obrót z działalności gospodarczej przez rachunek bieżący, jak i klienta, który np. tylko czasowo sprzedaje nadwyżki produkcyjne i preferuje rachunek osobisty. Poza możliwością korzystania z pełnej oferty detalicznej, rolnik zyskuje dostęp do środków unijnych, pakiet spełnia bowiem wszelkie wymogi stawiane rachunkom bankowym przez rolników ubiegających się o dopłaty ze środków pomocowych UE.

Dlaczego w ramach pakietu udostępniacie dwa rodzaje kont? Czy rolnikowi nie wystarczy jeden rachunek? Dlaczego proponujecie mu cały pakiet?

Korzystając z pakietu, klient ma możliwość m.in. bezpłatnego otwarcia rachunku bieżącego w złotych oraz konta osobistego Integrum dla niego i jego rodziny i bezpłatnego prowadzenia obu rachunków do końca września 2004 r. Przemieszczanie środków finansowych między rachunkami w ramach stałej dyspozycji jest bezpłatne. Konto osobiste będzie służyło rozliczaniu finansów przeznaczonych na prowadzenie gospodarstwa domowego rolnika, czyli na funkcjonowanie jego domu i rodziny, natomiast rachunek bieżący regulowaniu płatności związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, a więc działalności gospodarczej rolnika. Pakiet pozwala zatem na kompleksowe zarządzanie finansami.

Co trzeba zrobić, żeby móc korzystać z Pakietu Gospodarz? Jakie dokumenty są niezbędne?

Aby korzystać z Pakietu Gospodarz wystarczy otworzyć rachunek bieżący i IntegrumKonto w najbliższym oddziale BGŻ S.A., przedkładając następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie z Urzędu Gminy o płaceniu podatku rolnego bądź nakaz płatniczy podatku rolnego lub umowę dzierżawy (w przypadku, gdy obciążenia podatkowe ponosi właściciel gruntu),
  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o płaceniu podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej (w przypadku prowadzenia takich działów),
  • zawiadomienie o nadaniu numeru identyfikacji REGON ( jeśli numer został już przyznany gospodarstwu) oraz decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP.

W sytuacji, gdy rolnik nie ma wszystkich wymaganych dokumentów, BGŻ może otworzyć rachunek bieżący po otrzymaniu oświadczenia rolnika o prowadzeniu działalności rolniczej oraz zobowiązaniu do dostarczenia brakujących dokumentów w ciągu 3 miesięcy.

Co bank proponuje klientom korzystającym z Pakietu?

Rolnik otrzymuje bezpłatnie wydawaną kartę płatniczą Integrum Maestro do konta osobistego, która umożliwia bezpłatne dokonywanie wypłat gotówkowych i płatności za zakupione towary lub usługi. W ramach pakietu klient może też korzystać z bezpłatnych usług: bankowości telefonicznej - TeleIntegrum oraz internetowej– e-Integrum w koncie osobistym i e-Integrum Firma w rachunku bieżącym, umożliwiających swobodny dostęp do środków na rachunku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu bez konieczności udawania się do placówki bankowej. Istnieje też możliwość uzyskania debetu dopuszczalnego w koncie osobistym w wysokości 500 zł, a także pozyskania dodatkowych środków na dowolnie wybrany cel – szybko i bez zbędnych formalności, dzięki ofercie kredytów odnawialnych i nieodnawialnych dla posiadaczy kont Integrum. Do rachunku bieżącego oferujemy kartę Integrum Maestro Business, jak również możliwość uzyskania na zasadach uproszczonych debetu dopuszczalnego na realizację bieżących płatności w gospodarstwie. Proponujemy też korzystne warunki opłat za dokonywanie przelewów na rachunki w innych bankach, złożone w formie papierowej, w tym również z tytułu płatności na rzecz ZUS/KRUS.

Jakie jeszcze działania podejmuje BGŻ, by ułatwić polskim rolnikom i przedsiębiorcom z terenów wiejskich funkcjonowanie i konkurowanie w warunkach Unii Europejskiej? Czy rolnik może liczyć na doradztwo ze strony BGŻ?

Oczywiście, że tak. Posiadaczom Pakietu Gospodarz BGŻ oferuje doradztwo w zakresie programów unijnych. Przygotowując się do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, utworzyliśmy specjalne biuro ekspertów, którzy będą doradzać dużym firmom branży rolno-spożywczej i grupom rolników, w jaki sposób należy opracować plan przedsięwzięcia, by na jego sfinansowanie można było uzyskać środki. Chcielibyśmy, żeby ten zespół ekspertów dobrze współpracował z agencjami płatniczymi (czyli z ARiMR i ARR) i wspomagał naszych klientów w takim przygotowaniu dokumentacji, by efektywnie uzyskiwali wsparcie ze środków UE. Forma tej pomocy będzie zróżnicowana. Przedsiębiorstwa duże, podejmujące poważne przedsięwzięcia inwestycyjne, mogą liczyć na konsultacje indywidualne ze strony naszych ekspertów. Z kolei rolnicy indywidualni będą mogli skorzystać z konsultacji grupowych. Każda inicjatywa zgłoszona przez rolników do oddziału BGŻ może zaowocować tym, że grupa producentów, zainteresowana określonym programem UE, uzyska możliwość konsultacji grupowej, a w pewnym zakresie nawet indywidualnej, gdy będzie chodziło o zachowanie tajemnicy handlowej.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę